в. ДневникКонфликтът от петък пред столичната джамия "Баня башъ" ще се консумира и използва от всички партии още дълго. Избирателите остават с впечатление, че на формациите им е изгодно да поддържат подобен тип ненормални отношения и взаимодействие помежду си.
За да се избегнат бъдещи подобни провокации заради наближаващите избори, е изключително важно как ще реагират на случилото се официалните държавни институции и какъв капацитет за противодействие ще покажат.
Това бяха коментарите пред "Дневник" на политолозите Румяна Коларова и Антоний Гълъбов по повод атаката на "Атака" пред джамията. Митингът на националистическата партия срещу високоговорителите на джамията прерасна в грозни сблъсъци между политици и симпатизанти на "Атака" с мюсюлмани, дошли на молитва.
Напрежението ескалира, след като хора от джамията решиха да отвърнат на привържениците на Сидеров, замерящи молещите се с камъни, яйца, домати и други предмети и крещящи "еничари", "мекерета", "Атака", "победа" (на dnevnik.bg - цялата хронология на случилото се и реакциите в последните 4 дни).
Оказа се, че пред джамията е бил и единият от двамата братя Юзеирови - Али, които станаха медийни герои след есента на 2009 г., като се опитаха да учредят партия на религиозна основа и издигаха без разрешение паметник на турския воин в селото си. Али, който също ще се кандидатира за президент наесен, е бил ударен от "Атака" с камък, обясни по-късно самият той пред "София прес".
Забрана на "Атака"?
Както всички парламентарни сили в страната, така и турският премиер Реджеп Ердоган и лидерът на либералите в Европарламента Ги Верхофщад през последните 4 дни осъдиха поведението на националистите. Верхофщад и Българският хелзинкски комитет призоваха да се обмисли забраната на партията на Сидеров.
Днес е и крайният срок, в който градският прокурор на София Николай Кокинов е разпоредил да му бъдат докладвани материалите, събрани във връзка с инцидента пред джамията и сбиването на лидера на "Атака" с депутата Корман Исмаилов в предаването "Неделя 150" на БНР.
Пред БНТ Кокинов каза в неделя, че ако бъдат събрани достатъчно данни за насаждане на етническа омраза и за проповядване омраза на религиозна основа, освен повдигане на обвинения прокуратурата може да поиска и забраната на партията.
С наближаващите избори и с проблемите както на "Атака", така и в ДПС свързаха инцидента и политически наблюдатели. Партията на Сидеров, която по последни данни е с под 2% подкрепа, трябваше да тръгне към мобилизация, а тя не става бързо, "Атака" трябваше да изпревари и останалите партии, които също ще заложат на анти-ДПС реториката, смята Румяна Коларова.
Затова "таймингът на "Атака" в случая е много добър, който първи се заяви, остава в съзнанието на хората", допълни тя. По думите й случващото се консолидира и избирателите на ДПС, а проблемите около проекта на изключения от партията Касим Дал обуславя необходимостта от подобни конфликти.
Това, че "Атака" и ДПС са си взаимно необходими, е ясно още от 2005 г., посочи Антоний Гълъбов.
В случая обаче адресат не е ДПС, те само се опитват да се възползват, противопоставянето е на религиозна основа - става дума за сериозен риск и е важно какъв ще е отговорът на институциите, допълни той. Според него властите трябва да дадат отговори защо не са пресметнали риска от организирания от "Атака" митинг. Важно е да се разбере и капацитетът на институциите да се противопоставят на подобно поведение, каза Гълъбов.
Премиерът обаче не оцени случващото се като опасно: "Така, като гледам ситуацията, за съжаление и ДПС, и "Атака" тръгнаха в една посока за предизборна кампания, която никак не е приятна. Фактът, че едновременно започнаха да правят тези неща, доказва, че е целенасочено. Но понеже е предизборна кампания, затова не считам, че е опасна."
"Детска песен" за ГЕРБ
Правозащитници вече повдигнаха въпроса защо Столичната община е разрешила митинга на "Атака". Кметът Йорданка Фандъкова каза, че уведомлението за проявата е било за митинг срещу нарушаване на обществения ред - високият шум от високоговорителите на джамията, а в документа е нямало индикации за провеждане на шествие или други прояви.
В интернет събира подкрепа (до днес следобед 6100 души) и подписка до главния прокурор, в която настояват да бъде свален имунитетът на Сидеров и да му бъде потърсена наказателна отговорност за организиране на насилието пред джамията. 5000 подписа пък събраха още в петък от "Атака" под искането си за снемане на имунитета на лидера на ДПС Ахмед Доган.
Според тях Доган трябва да бъде привлечен към наказателна отговорност за "организирането на ислямистки фундаментализъм, нападение на ислямски фундаменталисти над народен представител и гражданин на България и други престъпления срещу държавата".
Сидеров поиска и оставката на вътрешния министър Цветан Цветанов заради груби действия от страна на полицията срещу "мирно протестиращите" хора от "Атака" и заплаши, че партията му ще мине в опозиция: "Оттам нататък партия ГЕРБ, на която ние помагахме безрезервно две години, ще види какво означава опозиция в България.
Всичко това, което бе досега, ще им се види детска песен, ако не вземат мерки веднага и не озаптят еничарския корпус, който действа като еничарски корпус на Турция, а не като българска полиция." Борисов беше лаконичен, че "етническият мир ми е по-скъп от мнозинството в парламента".
Днес следобед Сидеров продължи с акциите си - от формацията разлепиха плакати в центъра на София, в които обявиха, че ДПС иска да забрани "Атака" - "последната пречка пред ислямската агресия". Сидеров опроверга информациите, че готви нов протест в петък
От: http://www.dnevnik.bg/