АЕЦ "Белене" крие икономически риск както за българите, така и за руснаците, а след аварията в японската АЕЦ "Фукушима 1" бурното развитие на ядрената енергетика по света не е възможно. Такива коментира във вторник бившият зам.-министър на атомната енергетика в Русия. Булат Нигматулин. Той се включи в кръгла маса за проблемите на глобалната ядрена енергетиката след аварията в АЕЦ “Фукушима“, организирана от Центъра за изследване на демокрацията.
По думите на Нигматулин предлаганото от “Росатом“ кредитиране от 2 млрд. евро за строежа на АЕЦ “Белене“, създава риск и за самата Русия. Той даде за пример разорителното дофинансиране от страна на Москва с по 3 млрд. долара на строежите на китайската АЕЦ “Тянван“ и на ядрена централа в Индия, които също се изпълняват от “Атомстройекспорт“.
От думите на зам-министъра в периода 1998-2002 г., който сега е зам.-шеф на Института по естествените монополи, стана ясно, че първоначално обявените цени на ядрените централи са подвеждащи. В крайната цена на всеки проект за атомна централа трябва да се включат резервните и балансиращите мощности, както и изграждането на съпътстваща инфраструктура, посочи Нигматулин.
Той е разкритикувал компанията “Росатом“ в открито писмо до шефа й Сергей Кириенко, че при обслужването на ядрените проекти в Русия има високо ниво на корупция, липсва контрол върху строежите и изпълнението им се забавя, не се следи и за изразходването на средствата по ядрените проекти.
"Когато генезисът, моделът в Русия е грешен, няма как той да бъде изнесен в чужбина чист", коментира бившият посланик на България в Москва Илиян Василев.
Икономическата ефективност на работещите на руска територия ядрени реактори не е достатъчно висока – натовареността на съоръженията е със 7% по-ниска от средната за света, стана ясно от данните, представени на кръглата маса и цитирани от “Дневник“.
Заради натрупаните проблеми Нигматулин прогнозира още, че Китай ще изтласка Русия от ядрения бизнес. Пекин залага на серийното производство, докато Москва модифицира всеки реактор като отделен модел.