Още в средата на 2009 година са установени огромни злоупотреби за десетки милиони евро покрай проекта АЕЦ "Белене", на които и до днес никой не е обърнал внимание. За това говори публикуваният на сайта на гражданския комитет "Не на "Белене" одиторски доклад, изготвен от старши одитора на Българския енергиен холдинг Велко Пеев.
Проверката е установила липсата на 117 милиона евро, за които нямало счетоводни документи.
Тази сума се получава от разликата между оценката и реално платените от руската страна пари за старо оборудване за АЕЦ "Белене". Когато руската компания “Атомстройекспорт“ бе избрана за изпълнител на изработването на техническия проект, изграждането и пускането на централата в експлоатация, част от офертата бе изкупуването на доставеното преди повече от 25 години при първия старт на ядрения проект оборудване. Сред него бе и старият реактор “Шкода“, който руснаците решиха да използват за строежа на руска атомна централа в Калининград.
Според доклада на одитора това оборудване е било оценено на 205 млн. евро. За него руската "Атомстройекспорт" обаче е превела по фактури едва 87.6 млн. евро. За останалата част от сумата няма счетоводни документи.
В доклада се отбелязва обаче, че първоначалната оценка на оборудването е била даже по-голяма - 295 млн. евро. Не е ясно защо Националната електрическа компания се е съгласила да я намали.
С това нарушенията около тази сделка на свършват. Оказва се, че договорът за нея между българската и руската компания е сключен в края на ноември – началото на декември 2007 г. две седмици преди принципалът на НЕК, тогавашният министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров, да е подписал разрешението.
Одиторът изказва подозрение, че някои дейности по същата сделка са били платени двойно, поради което настоява за подробна финансово-счетоводна експертиза. Обследването на оборудването, например, било извършено първо в България с участието на руската страна, и втори път - след пристигането в Русия.
Одиторът освен това установява и по-високи от договорените плащания от НЕК към консултанта (архитект-инженера) на проекта "Парсънс ИЕНДСИ ЮРЪП ЛИМИТЕД", който получил общо 69.8 млн. евро вместо 16.9 млн. евро.
При това плащането е извършено, въпреки це по думите на одитора консултантът "не е оценил истинската сложност и възможностите за изпълнение на проекта". Това пък довело до удължаване на сроковете. НЕК вместо да настоява за спазването им, приела отсрочките и понесла загуби.
Главният прокурор: Има заведени дела, но експертизите се бавят
Преди текстът на одитния доклад да се появи в интернет главният прокурор Борис Велчев съобщи, че има две образувани дела по доклада на бившия заместник-председател на Българския енергиен холдинг Тенчо Попов за корупцията в НЕК. Едното е за "Цанков камък", а другото е за поръчките за АЕЦ "Белене". С уговорката, че няма да коментира конкретни дела, главният прокурор добави единствено, че са назначени експертизи, които още не са готови.
По-късно от прокуратурата разпространиха малко по-подробна информация, в която се съобщава, че информацията е постъпила от премиера Бойко Борисов към Велчев на 22 март 2010 година. Делото за "Белене" е образувано на 25 март, а за "Цанков камък" на 29 март. По тези дела са назначени финансово-счетоводни експертизи, които все още се чакат. Производствата се водят срещу неизвестен извършител от ръководството на НЕК.
За наличието на доклад от Тенчо Попов до премиера се разбра по време на делото за т. н. абсолютен престъпник. В този процес подсъдими за даване и уреждане на подкуп са бившият военен министър Николай Цонев, съдията Петър Сантиров и самият Попов.
В едно от изслушаните пред съда специални разузнавателни средства (СРС) се чува как Попов обяснява в тесен приятелски кръг за "наглото крадене" на "стотици милиони" от проекта за втората атомна централа. По този повод Борисов заяви, че не разбира защо при "видни" нарушения прокуратурата още не е образувала дела.
От:
http://mediapool.bg/