mediapool.bgБивш медиен стратег на британския премиер Дейвид Камерън бе арестуван в петък хода на разследването за подслушване на телефони от редакцията на вестник "Нюз ъв дъ уърлд"(News of the World). Анди Коулсън, който е бил главен редактор на вестника в периода 2003-2007 г., е задържан по подозрение в заговор за прехващане на комуникации и подозрение за корупция в лондонски полицейски участък.
Компанията "Нюз корпорейшън" на Рупърт Мърдок - издател на "Нюз ъв дъ уърлд" - обяви в четвъртък, че таблоидът със 168-годишна история престава да излиза. Това се случи след шокиращото разкритие, че вестникът е плащал на полицаи за информация и са извършвани хакерски пробиви в телефонни съобщения на известни личности, жертви на престъпления и скърбящи роднини на убити войници, съобщават Ройтерс и АП.
Колусън отрича да е знаел за престъпните практики на вестника, докато е бил негов главен редактор.
През 2007 г. той подава оставка от този пост, след като полицията установява, че негов подчинен е организирал подслушването на резиденцията на престолонаследника принц Чарлз. През май 2010 г. Коулсън е назначен за съветник на премиера Дейвид Камерън по връзките с медиите, но през януари т.г. той бе принуден да напусне и този пост заради подновяването на разследването за подслушванията.
Скандалът е тежък удар за премиера Дейвид Камерън, който защити решението си да даде на Коулсън "втори шанс", наемайки го да отговаря за комуникацията му с медиите.
На пресконференция, дадена на "Дауненг стрийт" 10, премиерът обяви в петък, че ще бъде проведено независимо публично разследване, водено от съдия, което да се занимае с извършването на хакерски пробиви в телефони от страна на таблоида, което ще започне след приключването на настоящото полицейско разследване.
Камерън пое отговорност за назначението на приятеля си Коулсън
Камерън призова за пълно разследване на дейността на "Нюз ъв дъ уърлд", като заяви, че британските политици твърде дълго са пренебрегвали проникването в телефони.
Той добави, че ще има разследване и за медийната култура във Великобритания, като посочи, че всички партии, включително политиците в страната, имат да дават много отговори. "Истината е, че всички ние сме заедно в това. Да, включително и аз", заяви Камерън.
Премиерът поиска на мястото на Комисията по жалбите срещу печата да бъде създаден нов регулиращ орган, който да е независим от правителството и новинарската индустрия.
Разследващите смятат, че Колусън е знаел за методите, по които журналистите във вестника добиват информация, но не е спрял тази практика.
Премиерът добави, че поема пълна отговорност за решението си да наеме Коулсън. Ние станахме приятели с Коулсън и мисля, че той си вършеше работата за мен по ефективен начин. Той ми стана приятел и той е приятел, заяви Камерън.
Той освен това допусна, че Ребека Брукс – главен изпълнителен директор на печатните медии на "Нюз корпорейшън" във Великобритания и лична приятелка на министър-председателя – ще напусне поста.
Скандалът разтърси британския медиен и политически пейзаж
Последният брой на таблоида, в който няма да има реклами, тъй като рекламодателите го бойкотират, ще излезе на 10 юли.
Новината за закриването на "Нюз ъв дъ уърлд" е водеща за британските и световните медии.
"Индипендънт" излиза със заглавие "Вестникът беше пожертван, за да спаси една жена". Шокиращата новина бе съобщена на служителите на вестника с имейл от сина на Мърдок, Джеймс, заместник-директор на "Нюз Корпорейшън", който заяви, че хубавите неща, които е постигнал вестникът "бяха опетнени от поведение, което бе погрешно, а ако твърденията се окажат верни - дори нечовешко и то няма място в компанията", предаде БТА.
Журналисти от вестника са бесни, че са били предадени от изпълнителния директор на компанията "Нюз интернешънъл" Ребека Брукс след разкритията, че по времето, когато е била главен редактор на вестника, той е проникнал в телефона на убитата ученичка Мили Доулър.
Таблоидът е обвинен в незаконно проникване в гласовите съобщения на телефони на жертви - от изчезнали деца, по-късно открити убити, до семейства на загинали войници или роднини на жертви на тероризъм, известни личности, членове на кралското семейство и политици, в стремеж да пуска атрактивни заглавия на първа страница. Британската полиция съобщи, че проверява 4000 души, които може да са били сред подслушваните от вестника.
Твърденията, че "Нюз ъв дъ уърлд" е хаквал телефоните на убито момиче или загинали при бомбени атентати войници, разтърси британската политика и отврати обществото.
Скандалът с "Нюз ъв дъ уърлд" разтърсва британският политически и медиен пейзаж", отбелязва в. "Ню Йорк таймс". В. "Таймс ъв Лондон", който също е част от компанията "Нюз Корпорейшън" съобщи, че петима журналисти и изпълнителни директори на вестника, за които се подозира, че са замесени в скандала, вероятно ще бъдат арестувани през следващите дни.
"Нюз ъв дъ Уърлд" е първият вестник, който Рупърт Мърдок придобива през 1968 г., с чиито печалби от продажби успява да изгради медийна империя във Великобритания и САЩ, отбелязва "Гардиън".
Влиянието на Мърдок едва ли ще спадне в дългосрочен план
Изчезването на най-продавания вестник във Великобритания вероятно ще отслаби влиянието на медийния магнат Рупърт Мърдок над британската политика, поне в краткосрочен план, след телефонния скандал, който компрометира и премиера Дейвид Камерън.
Консерваторът Камерън и лейбъристкият бивш премиер Тони Блеър усилено ухажваха Мърдок, чиято подкрепа се смята за ключова за привличането на гласове. Говори се, че Блеър летял до Австралия, за да иска благословията му преди избори.
Политиците с всички сили се стараят да се дистанцират от империята на Мърдок, казва Джонатан Тонг, професор по политически науки от Ливърпулския университет. Дългосрочната последица от това е, че никой политик вече няма да иска да бъде смятан за близък до издатели на вестници или медийни конгломерати. Просто е прекалено опасно, добавя той.
Мърдок е собственик също на таблоида "Сън", който има огромно влияние, на вестник "Таймс" и телевизия Скай". Според Тонг изчисленията сочат, че дори при намаляващите продажби вестниците могат да повлияят на около 5 процента от гласоподавателите при избори.
Смята се, че Камерън, също като Блеър, има топли отношения с родения в Австралия американец Мърдок и с ръководителката на британския му вестникарски клон Ребека Брукс.
"Сън" застана с авторитета си зад Камерън през 2009 г. по време на финалните месеци на лейбъристкото управление на премиера Гордън Браун.
В краткосрочна перспектива политиците от всички бои, които много искаха да имат подкрепата на медиите на Мърдок, може би ще се опитат да се дистанцират от империята му, смята Андрю Ръсел, преподавател по политически науки в Университета на Манчестър.
В дългосрочна перспектива обаче анализаторите изтъкват, че медийната империя на Мърдок е прекалено голяма и прекалено мощна, за да бъде пренебрегната от амбициозните политици, а повечето медийни коментатори очакват скоро да се появи наследник на "Нюз ъв дъ уърлд".
Трудно е да се устои на Мърдок, когато контролира толкова голяма част от медиите. Очевидно занапред ще има повече предпазливост, но не бих се заклел, че това е краят на политическото влияние на Мърдок, поне засега, смята Айвор Габер, професор по политическа журналистика в университета Сити.
Все пак, поне засега, е опасно да бъдеш свързван с империята и политиците от всички партии се надпреварват да осъждат "Нюз ъв дъ уърлд" и политическото влияние на Мърдок.
Британските политици в миналото са признавали, че се страхуват да критикуват вестниците на Мърдок, когато биват атакувани от тях.
Правителство предстои да вземе решение дали да одобри офертата на Мърдок на оператора за платена телевизия BskyB.
От: http://www.mediapool.bg