Борис НиколовКонституционният съд (КС) е допуснал за разглеждане по същество искането на БСП и ДПС да бъдат обявени за противоконституционни промените в Закона за дипломатическата служба, както и на целя закон. Това е решил КС на 27 септември, става ясно от съобщение на сайта на съда.
За съдия докладчик по делото е определен Пламен Киров, бивш съветник на президента Георги Първанов.
Петдесет и шест депутати от БСП и ДПС атакуваха текстовете, според които кадрите на службите на бившия комунистически режим нямат право да заемат определени висши постове в системата на Външно министерство, включително и да бъдат назначавани за посланици. МВнР настоява, че не става дума за лустрационни текстове, тъй като не се ограничава ничие право на труд, само достъпът до определени позиции.
БСП и ДПС освен това оспорват законови промени, които дават по-големи правомощия на външния министър.
Преди това президентът Георги Първанов наложи вето на приетите поправки, но те бяха прегласувани от Народното събрание. Освен това Първанов – самият той агент на ДС с псевдоним Гоце – вече десет месеца отказва да се съобрази с волята на правителството и парламента и да издаде укази за отзоваване на посланици, свързани с ДС.
Решението на председателя на КС Евгени Танчев – също бивш съветник на Първанов – да определи колегата си Киров за съдия докладчик точно по това дело създава впечатлението, че резултатът е предрешен.
Макар по принцип да се приема, че веднъж встъпили в длъжност, членовете на КС отсъждат безпристрастно и без да се влияят от предишните си обвързаности, практиката на различни състави на българския Конституционен съд нерядко доказва обратното.
Според мнения на независими магистрати, настоящият състав на КС работи тенденциозно, а освен това прекалено мудно.
За разлика от останалите съдилища в България, КС не е задължен да разпределя делата на случаен принцип. Решенията са на председателя. И въпреки, че няма формален конфликт на интереси в случая със Закона за дипломатическата служба, всеки непредубеден наблюдател би останал с дълбоко съмнение дали съдия Пламен Киров ще подходи безпристрастно и професионално към поставения казус.
БСП и ДПС оспориха 15 текста от промените в Закона за дипломатическата служба, които противоречели на седем текста от конституцията, на четири решения на Конституционния съд и на пет международни договори, по които България е страна.
Депутатът от левицата Любен Корнезов беше толкова сигурен в бъдещото решение на КС, че дори призова външния министър: "Ако може от тази трибуна министър Николай Младенов да ме чуе и да не избързва с чистките, докато Конституционният съд не се произнесе. В противен случай ще трябва да се срещнем в съда."
В рамките на проверката си на посланиците, генералните консули и заместник-ръководителите на дипломатическите мисии Комисията по досиетата обяви имената на над 190 дипломати. При проверката на главните секретари, генералните директори, началниците на отдели в МВнР бяха осветени връзките с ДС на още 75 служители на външно министерство.
Така се оказа, че почти половината посланици и консули са агенти на ДС.
През декември 2010 г. правителството предложи на президента Георги Първанов да отзове тези посланици, но той отказа. Така вече осем месеца ключови български мисии в ЕС и по света се ръководят от посланици, които не се ползват с доверието на правителството и парламента на страната, в резултат на което не могат да работят ефективно и в приемащата държава.