в. "Вима", 23 ноември, Атина Нови сътресения на политическата сцена в Гърция савъзможни и те могат да бъдат провокирани от продължаващия натиск на Брюксел и Берлин върху лидера на консервативната партияАндонис Самарас, който упорито отказва да положи подписа си подписмо, че трипартийното правителство в Атина ще спазиангажиментите във връзка с решенията, взети от ръководителите наеврозоната на 26 октомври.
Висши представители на германското правителство,Европейската комисия и Европейския парламент са убедени, чеБрюксел няма да отстъпи от своя натиск, докато водачът нагръцките консерватори Андонис Самарас не сложи подписа си подгаранции, че Атина ще спази договореностите с еврозоната.
Същите представители са обезпокоени, че шестият транш от8 млрд. евро от заема, отпуснат миналата година на Гърция, нямада бъде отблокиран до средата на декемеври.
Ако това обаче не се случи и няма напредък на срещата наЕврогрупата следващия понеделник, в Атина се изказва тревога,е политическият климат, възникнал в резултат на трипартийнотоспоразумение в подкрепа на кабинета Пападимос, много скоро може
да бъде взривен.
Тази вероятност кара мнозина да обърнат поглед къмСамарас и неговата партия Нова демокрация.
Самият водач на консерваторите показва загриженост иразбира критичния момент, в който се намира страната, но всъщото време не дава вид, че е решен да стигне до край.
В неговия щаб обаче оживено се дискутира компромиснаформула, която да бъде и в интерес на партията, за да не излезе,че председателят на Нова демокрация отстъпва.
Целта на тази формула е партията да остане в силнапозиция, а едновроменно с това да се даде възможност накредиторите да отпуснат парите от шестия транш.
От близкото обкръжение на Самарас твърдят, че скорошнорешение ще бъде намерено, като уточняват, че то се основава написмото, изпратено от лидера на консерваторите до Европейскатанародна партия.
На фона на оказвания натиск върху Самарас и на неговиякатегоричен засега отказ, от социалистическата пратия ПАСОКвчера изтече и първият коментар, който не е изключено в близкитедни да се превърне в тема на евентуален дебат.
"Поведението на Самарас показва колко бе прав Папандреу,когато поиска референдум", обявиха от социалистическата партия.
Ако това становище получи официален характер, мнозина сеопасяват, че то може да нажежи страстите на политическата сценаи да подкопае единството в правителството на широкотосътрудничество, което преди дни получи вот на доверие впарламента.
Активисти на двете партии ПАСОК и Нова демокрация некрият тревогата си от евентуален такъв развой, но в същото времесилно се надяват, че премиерът ще се намеси, за да овладее
ситуацията. Очаква се от днес Лукас Пападимос да има поредица от срещи с министри и политици с оглед на предстоящите заседанияна европейските институции следващата седмица.
(БТА)