Свободата днес и тук 20 Януари 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Риторика в стил Студената война и заплахи срещу Запада белязаха номинацията на Путин за кандидат за президент на Единна Русия

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
БТА

       Номинирането на Владимир Путин за кандидат за президент на управляващата руска партия Единна Русия е водеща тема за чуждите издания.
       Италианският вестник "Кориере дела сера" акцентира върху гнева на Путин срещу западните сили, които според него финансират руската опозиция и се опитват по този начин да повлияят на изхода от предстоящия вот. Премиерът така и не уточни кого има предвид, а се ограничи само да препоръча на тези сили вместо да хвърлят пари на вятъра, да ги използват за разрешаване на дълговите си кризи.
       Докато Путин отново използва антизападната риторика, типична за съветската ера, вицепремиерът Дмитрий Козак беше освиркан на негово място в Санкт Петербург, пише вестник "Фигаро". Първоначално в този град трябваше да пристигне Владимир Путин, но той отмени визитата заради конгреса и така Козак беше принуден да се сблъска с народното недоволство. Това се случи броени дни след като самият Путин беше освиркан за първи път по време на спортна проява, припомня френският всекидневник.
       Британският вестник "Гардиън" отбелязва, че конгресът, на който вчера беше издигната кандидатурата на премиера за президент, е навял спомени за съветската ера. Владимир Путин
събра послушно множество и прибягна до някои изпитани средства, като самокритика и обвинения към чужди сили, намесващи се в руските вътрешни дела. Вестникът допълва, че кандидатурата на Путин за президент е била издигната символично от няколко представители на руското общество - режисьор, служител на Федералната служба за сигурност, майка, осиновила 19 деца, пенсионер, бизнесмен. Целта беше да се покаже, че всички социални слоеве подкрепят премиера, но неотдавнашно допитване на независимия център Левада показа, че неодобрението за него е достигнало 35 процента, отбелязва изданието.
       Два месеца минаха откакто Владимир Путин даде индикации,  че ще кандидатира за президент, и кандидатурата му бе издигната официално от Единна Русия. Много неща обаче се промениха през този период и вече е ясно, че вместо да  върне общественото доверие в политическата система, новината, че Путин и Дмитрий Медведев ще си разменят местата, не се понрави на много руснаци, отбелязва вестник "Ню Йорк таймс". Според американското издание одобрението за премиера е 61 процента, което е високо по международните стандарти, но е най-ниското му равнище през последното десетилетие. Освен това стана ясно, че Единна Русия ще трябва да понамали очакванията си за парламентарните избори на 4 декември, на които е много вероятно да загуби мнозинството си от две трети, което има в парламента от 2007 г. Вчерашният конгрес бе белязан от яростни нападки срещу политическата опозиция в Русия, която неотдавна поиска по-голям политически плурализъм, допълва "Ню Йорк таймс", визирайки обвиненията на Путин, че западни правителства финансират руски опозиционни партии.
       Риториката на Путин в стила на Студената война е коментирана и от британския вестник "Дейли телеграф". Изданието сравнява партийния конгрес на Единна Русия със съветско тържество и акцентира върху предупрежденията на де факто бъдещия руски президент към Запада да не се бърка в руските вътрешни дела и да спре да финансира правозащитните организации в Русия, които той дори сравни с Юда.
       На партийния конгрес Медведев заговори за корупцията в Русия, която била дотегнала на народа, но така и не се задълбочи в тази насока. Путин пък припомни колко добре живеят и колко по-заможни са сега хората, отколкото преди 10 години, когато той за първи път дойде на власт, отбелязва вестник "Вашингтон пост". И премиерът, и президентът призоваха за активно гласуване  за Единна Русия на парламентарните избори в неделя. Управляващата политическа сила обаче вече не е толкова популярна, колкото беше едно време. Нейните опоненти я наричат партия на крадци и на мошеници. Въпреки това Единна Русия има най-големи шансове да спечели вота, защото в страната няма добре организирана опозиция, допълва вестникът.
       Британският вестник "Индипендънт" определя конгреса на управляващата в Русия партия като добре режисирано събитие, при което от речта на Путин е лъхал "суров" национализъм, докато симпатизантите са се държали като верни запалянковци на футболен мач, скандиращи периодично името на премиера, дори и когато е говорил Медведев.

(БТА)


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional