БТА Кризата в отношенията между НАТО, в частност САЩ, и Пакистан след въздушния удар по два поста на пакистанската армия, отнел живота на 24 пакистански военни, е водеща тема за някои чужди издания.
Една от наказателните мерки на Исламабад в отговор на нападението беше да даде ултиматум на американските сили да напуснат военновъздушната база Шамси, пише британският вестник "Гардиън". Базата беше тайно предадена на САЩ след атентатите от
11 септември 2001 г. Тя беше използвана основно за началото на войната в Афганистан, а по-късно послужи за база за американската програма за нанасяне на удари с безпилотни самолети. Базата се намира в слабо населен пустинен район в западната пакистанска провинция Белуджистан. Ултиматумът на Пакистан към САЩ е признание, че базата все още си остава в американски ръце, отбелязва вестникът.
В статия, озаглавена "На Пакистан му писна", британското издание предупреждава, че гневът на пакистанците не е изненадващ, но Вашингтон трябва да погледне на него възможно най-сериозно, защото ако не го направи, това може да стане още един етап от пътя на Пакистан към нестабилността. А ако несигурността се възцари там, то съседен Афганистан би изглеждал като най-обикновена атракция в сравнение с един нестабилен Пакистан, отбелязва вестникът. Изданието припомня, че антиамери-канските настроения вече засягат най-висшите правителствени сфери в Пакистан, докато опозиционни лидери трупат рейтинг с атаки срещу Вашингтон. Като цяло пакистанската реакция на трагичния инцидент намалява надеждите на НАТО за подобряване на сътрудничеството с Пакистан и обърква тактиката на алианса, обобщава изданието. Сега НАТО полага неимоверни усилия, за да възстанови отношенията, в момент, когато нарастват страховете, че пакистанското военно разузнаване може да
използва влиянието си върху бунтовнически групи, за да организира ответни удари, допълва вестникът.
САЩ се мъчат да закърпят отношенията с Исламабад, на фона на големия гняв, обхванал цялата страна вчера, отбелязва друг британски вестник - "Индипендънт". Границата между Афганистан и Пакистан е трудна за различаване и риск от подобни инциденти винаги съществува. Редица афганистански военни се опитаха да защитят силите на НАТО, като казаха, че те просто са отговорили на огън, открит първо от пакистанска страна, допълва изданието.
Усилията на САЩ "да вербуват" пакистанците за мирни разговори с талибаните се объркаха заради въздушния удар от събота, обстоятелствата около който остават спорни, пише американският вестник "Вашингтон пост". Пакистан дори заплаши да бойкотира предстоящата международна конференция за бъдещето на Афганистан, допълва изданието.
Натовският въздушен удар по двата пакистански военни поста отразява една фундаментална истина за американско-пакистанските отношения, когато става дума да се гарантира сигурността на неподлежащата на контрол пакистанско-афганистанска граница, а именно, че военната тактика много лесно може да подкопае широката стратегия за борба с тероризма, която лидерите на двете страни твърдят, че споделят, отбелязва друг американски вестник - "Ню Йорк таймс". Реакцията на Пакистан на удара последва вече познатата ни схема на гняв и наказателни мерки. В отговор на което американците изразиха съжаление, примесено обаче с подозрения. Така реакциите на двете страни илюстрираха задълбочаващото се недоверие между тях, което при всеки нов сблъсък става все по-трудно за преодоляване, пише изданието.
Британският вестник "Дейли телеграф" е успял да се свърже с пакистански военни, оцелели при нападението, които твърдят, че с нищо не са провокирали силите на алианса.
Изданието отбелязва, че въпреки изказаните от НАТО съжаления, извинение не е било поднесено.
Френският вестник "Монд" припомня, че при предишната подобна криза НАТО поднесе извиненията си 10 дни след като при негов въздушен удар бяха убити трима пакистански военни. Това стана през есента на миналата година и тогава Исламабад наложи блокада на конвоите, превозващи товари за силите на алианса в Афганистан.
Съболезнованията, изразени от НАТО, и изявленията на Вашингтон колко ценен е Пакистан в борбата с тероризма не успяха да успокоят пакистанския гняв и напрежението продължава да се покачва, пише друг френски вестник - "Фигаро".
(БТА)