БТА Иранските власти вероятно умишлено са допуснали демонстранти и членове на полувоенни формации да щурмуват и оплячкосат британското посолство и дипломатическата резиденция в Техеран,
пише "Вашингтон пост". Но това решение навярно ще задълбочи международната изолация на Иран и ще засили напрежението между две съперничещи фракции - силите на върховния духовен водач
аятолах Али Хаменей и привържениците на президента Махмуд Ахмадинеджад, предрича вестникът.
Начело на антибританската акция във вторник, предизвикана от новите санкции на Лондон срещу режима в Техеран, бяха стотици членове на милицията, която се кълне във вярност на Хаменей. Но
в последвалото изявление на външното министерство на Ахмадинеджад нападенията се окачествяват като "неприемливи", отбелязва "Вашингтон пост".
Според вестника сега и други европейски държави ще отзоват посланиците си, с което ще изключат важен канал на комуникация с Иран. Засега Европа остава един от най-големите търговски партньори на Иран и служи за връзка между Техеран и САЩ, чиито отношения се обтегнаха след окупацията на американското посолство в Техеран през 1979 г., припомня "Вашингтон пост".
"Ню Йорк таймс" описва как иранските демонстранти крещели "Смърт на Англия", разкъсвали британския флаг, трошели прозорци, обезобразявали стени и за кратко взели в плен шестима служители от персонала. Вестникът изказва предположение, че акцията е станала с одобрението на властите и посочва, че тя е най-големият дипломатически скандал след болезненото нападение срещу посолството на САЩ по време на Ислямската революция преди повече от 30 години.
Иранските ръководители, притиснати от новите санкции, сриващата се икономика и засилващите се вътрешни борби в политическия елит, моше би са приветствали възможността да сменят темата, цитира анализатори нюйоркският вестник. Но този епизод наподобява и предупредителен изстрел срещу Запада и той е в унисон старата политика на Иран да засилва напрежението, пише "Ню Йорк таймс".
Лондонският "Дейли телеграф" изтъква, че след вчерашните събития отношенията между Великобритания и Иран са в най-ниската точка за последните няколко десетилетия.
Нападенията срещу дипломатическите обекти в Техеран са кулминацията на постоянното влошаване на британско-иранските отрошения през последните месеци, завършило с британски санкции срещу Иран заради доклада на ООН, че иранците опитват да се сдобият с ядрено оръжие, констатира вестникът. Той припомня, че в края на миналата седмица иранският парламент прие декларация,
с която призова за изгонване на британския посланик Доминик Чилкът, а някои ирански депутати предложиха демонстранти да осъществят акция, подобна на студентската окупация на американското посолство през 1979 г.
И нападателите, продължава "Дейли телеграф", опитаха да се уподобят на студентите, като образуваха свои "комитет на завоевателите", подобно на този от 1979 г. Тогава в посолството на САЩ в Техеран в продължение на 444 дни бяха държани заложници американски граждани, припомня вестникът.
"Гардиън" цитира заплахата на британския външен министър Уилям Хейг със сериозни последствия за Техеран заради нападенията, които той окачествява като "сериозен провал на иранското правителство". Вестникът привежда също изявлението на източник от Форин офис, че отговорът на Лондон ще бъде ясен и твърд.
"Гардиън" посочва, че дипломати са очаквали вчера в Техеран да има демонстрации по повод първата годишнина от убийството на видния ирански ядрен учен Маджид Шахриари - един от тримата
учени, станали жертва на покушения по улиците на Техеран през последните две години. Демонстрантите носели портрети на тримата учени, възприемани като мъченици и символи на непоколебимостта на Иран да продължи да развива ядрената си програма независимо от възраженията на Запада. Но когато тълпите започнали да се събират пред британското посолство, станало ясно, че
Великобритания ще бъде главната мишена на протеста, пише "Гардиън".
Вестникът припомня, че през 1986 г. членове на иранските Гвардейци на революцията нанесоха побой на британския шарже д'афер, а през 2007 г. Иран арестува 15 британски моряци и морски пехотинци по обвинение, че са навлезли в ирански териториални води. След двуседмични преговори те бяха освободени.
(БТА)