Mediapool.bgДо 40 години ще отнеме постепенното извеждане от експлоатация на пострадалата от тежкото земетресение през март 2011 г. японска АЕЦ "Фукушима", предаде АП. Окончателният план за дейностите, който е изготвен от министерството на промишлеността, правителствена комисия по въпросите на ядрената енергетика и специалисти от ядрения оператор ТЕПКО, бе одобрен от японското правителство в сряда.
Предишният срок, даван от специалисти за деактивация на ядрената централа, беше 30 години.
Окончателният документ предвижда в следващите две години да се извадят използваните горивни пръти от всичките четири реактора на централата. През следващите десет години ще започне извличането на разтопеното гориво, останало на дъното на реакторите. За този трудоемък и опасен процес са предвидени 20 до 25 години. За пълния демонтаж на ядрената централа ще са нужни между 30 и 40 години.
На 16 декември специалистите от ТЕПКО успяха окончателно да пуснат в действие стабилна система за охлаждане на вътрешните части на реакторите и да понижат температурата в тях до нужното равнище под 100 градуса по Целзий. Нивото на радиация в границите на централата са под 1 милисиверта за година, което е нормата а обикновен човек, отбелязва ИТАР-ТАСС. Според АП обаче нивото на радиация във "Фукушима-1" продължава да е високо, затова всички операции ще се провеждат с помощта на роботи с дистанционно управление.
Извеждането на централата от експлоатация ще е "безпрецедентен проект" и никой не може да предскаже доколко успешен ще е той. Ние обаче сме длъжни да направим това, независимо от всички трудности, заявиха от правителството. То ще се ангажира и с ускоряване на решаването на проблема с евакуираните десетки хиляди японци от околността на "Фукушима-1" след ядрената авария.