„Ще бъде направена правна оценка на действията на България. Ще бъде извършена инвентаризация на разходите, които стопанските субекти са извършили в тази връзка. Без съмнение в съответствие с действащите процедури те ще бъдат предявени на българската страна за погасяване”, подчертава министърът.
”България през декември заяви, че прекратява участието си в проекта за строителството на трансбалканския петролопровод Бургас-Александруполис, след като го определи като икономически неизгоден”, коментира още Шматко.
Към края на ноември дългът на България по проекта е 6,2 милиона евро. Заради ангажиментите по договора ще се увеличи капиталът на българския акционер в Международната "Проектна компания нефтопровод Бургас-Александруполис - БГ" ЕАД с 12.8 млн. лева, съобщиха от Министерския съвет.
Това са вноски, които сме дължали през 2009, 2010 и 2011 година и досега не сме плащали. Според БСП, обаче, Гърция и Русия могат да поискат компенсации, които да достигнат до 1 млрд. долара.
Проектът за строителството на българската АЕЦ „Белене” се намира в стадий на стагнация и в близките месеци няма перспективи за активизирането му, отсича Сергей Шматко.
„Белене” е в стагнация. Много ми е жалко да говоря за това, но в близките месеци не виждам педпективи за възобновяване на динамичния преговорен процес и на процеса, свързан с реализацията на нашите споразумения и договорености”, посочи той. Той подчерта, че българската страна не може просто да напусне проекта, както в случая с петролопровода Бургас-Александруполис, от който София официално се отказа.