Джон Гембръл от Асошиейтед пресЛагос, 12 януари
Протестът отначало привлече онези нигерийци, които едва преживяват, ровейки из купищата боклуци, за да намерят храна. Сега дълги колони от леки коли и скъпи мотоциклети са паркирани
близо до демонстрация, която събира над 10 000 души, разгневени от условията на живот в най-многолюдната страна в Африка.
Националната стачка отначало започна заради удвоените цени на бензина, но вече въплъщава цялото недоволство от всички недостатъци в Нигерия. Демонстрантите крещят към всеки, който иска да ги чуе, за издълбаните с кратери пътища на страната, порутените училища и държавната корупция, която прави политиците богати, а народа на богатата на петрол страна - беден.
Демонстрантите казват, че желаят трайна промяна в Нигерия, окончателно скъсване с лидерите, които изпращат семействата си в чужбина за медицински прегледи и за да получат по-добро
образование, докато останалите оцеляват с по-малко от 2 долара на ден.
"Те искат да ни лишат от всичко. Те убиват бъдещето ни", каза Антъни Абанг, 32-годишен безработен, който участва в блокадата на шосе в Лагос.
Президентът Гудлък Джонатан от 1 януари премахна субсидиите, които поддържаха цените на бензина ниски повече от две десетилетия. За една нощ цените на бензиностанциите скочиха
повече от два пъти - от 1,70 долара за галон (45 цента за литър) на поне 3,50 долара за галон (94 цента за литър). Цените на храните и транспорта също се удвоиха.
Джонатан твърди, че мярката е необходима, за да спести на държавата около 8 млрд. долара годишно, които, както обещава той, ще отидат за крайно необходимите ремонти на пътища и други
публични проекти за благоустройство. Много нигерийци дори нямат електричество и чиста питейна вода.
Гневът тласна някои демонстранти към сблъсъци с полицията, палене на барикади и нападения срещу държавни чиновници. Най-малко 10 души са убити. Вчера в Минна, столицата на централния щат Нигер, младежи атакуваха резиденцията на губернатора, принуждавайки го да избяга с хеликоптер. Тълпата уби и един полицай.
Главният прокурор Мохамед Белло Адоке предупреди, че правителството "няма да се поколебае да приложи цялата тежест на закона" срещу демонстрантите, замесени в насилие и заяви също, че стачката на основните профсъюзи нарушава съдебна забрана.
"Продължаването й въпреки тази заповед е опасно за обществения интерес, понеже представлява открита покана за анархия", заяви Адоке в официална декларация.
Освен това той заплаши държавните служители, че правителството ще приложи принципа "който не работи, няма да получава заплата" за онези, които се включат в стачката. Само че заплатите на държавните служители в Нигерия и без това понякога се бавят с месеци заради корупция и лош мениджмънт.
В Лагос, икономическата столица на Нигерия с 15 милиона жители, стотици демонстранти вчера блокираха важен път към островите, където живеят богаташите. Един от протестиращите носеше плакат с текст: "Готови сме за гражданска война".
Опасенията от насилие нараснаха, след като лидерът на раздикална ислямистка секта отправи предизвикателство към властта на президента в онлайн видеозапис. Заплахата на имам Абубакар Шекау, лидер на сектата Боко Харам, неизбежно ще влоши религиозното и етническо напрежение в страната с население над 160 милиона. Безредиците може да засегнат производството на петрол в Нигерия, която добива около 2,4 млн. барела дневно и е основен доставчик на САЩ.
Бабатунде Огун, председател на един от големите профсъюзи на петролните работници, заяви вчера, че синдикатът планира ескалация на стачката.
"Това означава в краткосрочна перспектива, че няма да има износ на природен газ, няма да има електроенергия, всичко ще замре", каза той.
(БТА)