Силвия Белева
По-добре късно, отколкото никога. Правителството ще преразгледа забраната за добив и проучване на шистов газ. Заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев уточнява, че „мораториумът подлежи на допълнителен анализ”. „Шеврон” били наясно с мораториума, но зам.-министърът не можел да отговори какви са намеренията им.
Едва ли е толкова трудно да се предвиди - с оглед на сигнала, който получиха. А той не беше насърчителен.
Иде ми – дойде ми
Сега е важен следващият сигнал. Преразглеждането на позициите не издава последователност, но поне е признание, че решението преди седмица е било прибързано. Нещо наложи това бързане, нещо наложи мораториумът да е безсрочен, както и забраната за проучване.
Вестник „Капитал” сравни ситуацията с евентуална забрана на рентгена, тъй като би могъл да предизвика рак. Ако представите на Средновековието за света все още тегнеха над него – вероятно и до днес човечеството щеше да смята, че Земята е плоска и толкова.
Ако това не е предпоследно решение, оттук-нататък. специално създадена комисия в парламента ще анализира възможностите за проучване и добив – по примера на държави като САЩ и Великобритания. Заместник-министърът обвързва темата с предстоящи промени в Закона за подземните богатства или нов закон, без да конкретизира кога ще се случи това. Въпросът е отворен, но е добре по-скоро да има яснота.
Ако показваш червен картон и пъдиш, а после го прибираш и полуоткрехваш вратата - кой сериозен инвеститор ще има търпение да играе при подобни несигурни правила или пък при липсата им.
Когато едната ръка не знае какво прави другата или когато правилата се менят в движение
Бойко Борисов казва, че новият президент го е убедил във важността на енергийната ефективност.
Тя и енергийната диверсификация са различни неща, но симбиозата им би се отразила добре на опощалелия български данъкоплатец. Ето че бензинът у нас подгони нови рекорди. Смокиновото листо пред цената му е ситуацията в Иран.
В интервю пред „Дарик” радио г-н Борисов говори за всекидневния стремеж на правителството да управлява парите на данъкоплатците прозрачно. Ако българското Народно събрание беше взело решение като това в Полша - в недалечно бъдеще джобът на родния данъкоплатец би бил по-пълен. Едва ли поляците са самоубийци.
В Германия министър-председателят се обяви срещу зелената енергия. Ход срещу диверсификацията - да се разчита на един единствен монополен доставчик. Ход в съзвучие с отказа от шистовия газ, който тепърва ще се преразглежда.
Енергийната ефективност пести средства. Но ако не е придружена и от диверсификация на енергийните източници, въздействието й ще бъде половинчато.
Добра новина е намерението да се преразгледа забраната за добив на шистов газ.
Друга добра новина е, че Европейският съюз иска единна енергийна мрежа за България, Турция и Грузия. Това е заявил еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер. Той казва следното: "енергетиката е един от ключовите въпроси на сътрудничеството на Евросъюза с Грузия", която е особено важна транзитна страна в региона и поради това Брюксел иска да сътрудничи с Тбилиси за създаване на единна енергийна мрежа между Грузия, Турция и България, "която да бъде много изгодна на всички страни".
Това е протегната ръка, чието послание е добронамерено. Ако се осъществи – то ще бъде взаимно полезно за споменатите държави и за ЕС, но не и за една друга ръка, която повелява да реализираме атомните й въжделения на своя територия.
Едната или другата – не можем да поемем и двете. Лично аз предпочитам първата.