Кен Мъри от ДПА
Делхи, 9 февруари
Раят се разкрива за летовниците, когато самолетът им вече е над Малдивите: разпръснати из синьото море острови, украсени от палми плажове, а под водата се виждат впечатляващите коралови
рифове.
След кацането си на главното летище те веднага биват превозвани с хидроплани или малки корабчета до острова, който искат да посетят. Но малцина някога стъпват на острова, на който
е разположена столицата Мале с нейните грозни жилищни блокове. Именно тук опозиционни активисти принудиха президента Мохамед Нашид да подаде оставка.
В качеството си на първи демократично избран президент на тази намираща се в Индийския океан островна държава, Нашид въплъщаваше надеждите на мнозина, когато зае поста през ноември 2008 г., наследявайки Мамун Абдул Гаюм като държавен глава на малката мюсюлманска страна с население от около 400 000 души.
Когато напускаше поста, Гаюм беше най-дълго задържалият се на власт политически лидер в Азия, а по време на 30-годишното му управление Нашид е бил арестуван и измъчван. Той даде ясно да се разбере, че възнамерява да остави след себе си различно от това наследство.
"Не искам да управлявам страната с твърда ръка. Оттеглям се", заяви в телевизионно обръщение Нашид, допълвайки, че прави това, което е в най-голям интерес за страната. Вицепрезидентът
Мохамед Уахид Хасан, който е подкрепян от Прогресивната партия на Малдивите на Гаюм, веднага пое управлението.
Именно срещу харизматичния Нашид, който измести Гаюм след изборите през 2008 г. и беше смятан за въплъщението на промяната, бяха насочени скорошните протести, а не срещу правителството му, смятат наблюдатели.
Вследствие на това не се очаква Уахид да въведе някакви значителни промени и определено няма да поеме курс към ислямизация на ваканционния остров. Новият държавен глава в продължение на години е работил за Детския фонд на Обединените нации /УНИЦЕФ/ и е смятан за човек с прогресивно западно мислене.
Опонентите на властта на Нашид отдавна се мобилизираха. Макар че ислямистките партии не са парламентарно представени, опозицията превърна религиозните въпроси в един от основните мотиви за своите атаки.
Техните популистки критики срещу масажите в курортите, подтикнаха Нашид да забрани така наречените "уелнес" пакети, които предложи туристическият сектор в началото на тази година.
Сметна се, че това действие би имало негативен ефект върху сектора, който е основният източник на приходи за страната, и че Нашед е стигнал твърде далеч. Мнозина от опозиционните лидери са собственици на хотели, а именно управлението на Гаюм започна да рекламира островите като туристическа дестинация.
Забраната на пакетите "уелнес", която беше широко отразена в световните медии, бързо беше отменена. Но миналия месец чашата за опозицията преля, когато беше арестуван скандален съдия,
наредил освобождаването от затвора на опозиционен политик, обвинен от правителството в клевета.
Протестите се засилиха, а във вторник полицията се разбунтува, като много от нейните служители преминаха на страната на протестиращите. Армията отвърна със сълзотворен газ и след възникналия хаос по улиците Нашид подаде оставка, заявявайки, че "в настоящата ситуация така е по-добре за
страната".
Туроператорите започнаха да отменят полети, а много правителства посъветваха гражданите си да не пътуват към островите. Въпреки това според сведенията туристите не са били засегнати в хотелите си от разигралата се в столицата политическа драма.
В отговор на въпрос един от хотелите заяви, че е имало няколко възражения от летовници, които са имали намерение да почиват там, но сред гостите им нямало особено безпокойство, а министерството на туризма излезе с изявление по въпроса, в което се казва, че "тези събития по никакъв начин няма да засегнат или провалят" вече договорените почивки. /БТА/
/Владимир Сахатчиев/