БTAГръцката криза е водеща международна тема за западния печат днес.
Надеждите на Гърция за бърз спасителен заем в размер на 130 милиарда евро бяха попарени рано тази сутрин, след като министрите на финансите от Еврогрупата отговориха скептично на обявеното от Атина намаляване на държавните разходи, пише британският вестник “Гардиън”.
Финансовите министри на страните от еврозоната отложиха решението за приемане на втори спасителен пакет за Гърция, увеличавайки напрежението върху правителството на премиера Лукас Пападимос, коментира изданието. След седмици рисковани политически маневри, които влошиха отношенията между Гърция и кредиторите й от еврозоната, министри и високопоставени представители на Еврогрупата, Европейската централна банка, Европейската комисия и Международния валутен фонд изразиха недоволство от гръцката изчаквателна тактика, отбелязва “Гардиън”.
Срещата в Брюксел не задейства спасителния пакет, който да предотврати изпадането на Гърция във фалит в края на март, когато страната трябва да погаси задължения за над 14 милиарда евро. Гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос напусна срещата в Брюксел, изтъквайки, че страната му сега трябва да реши дали да запази единната валута.
“Ако гръцкият парламент вземе решения през следващите дни въз основа на предишни действия, следващата седмица може да финализираме решението за цялостен спасителен пакет”, заяви еврокомисарят по икономически и валутни въпроси Оли Рен.
“Чрез конкретните си действия, базирани на законодателството, гръцкото правителство може да убеди европейските си партньори, че е възможно програмата за втори спасителен пакет да проработи”, допълни Рен.
Премиерът на Люксембург и председател на Еврогрупата Жан Клод-Юнкер заяви, че финансовите министри на 17-те ще се срещнат отново следващата седмица, за да обсъдят ситуацията около Гърция и вероятно да одобрят новия спасителен план. С увеличаването на безработицата, изчерпването на източниците на доходи, задълбочаването на рецесията и засилването на социалните вълнения, песимизмът и недоволство се засилват, както и убеждението, че строгите мерки за икономии няма да имат резултат и въпросът вече ще бъде не дали Гърция ще фалира, а кога, коментира “Гардиън”.
Финансовите покровители на Гърция в Европейския съюз няма да предоставят помощта, от която Атина се нуждае, за да погаси 14,4 милиарда евро облигационен дълг следващия месец, освен ако гръцкото правителство не предприеме нови мерки за икономии, обобщава друг британски вестник - “Индипендънт”. Орязването на разходите, което е около 1,5 процента от гръцкия БВП, ще понижи минималната заплата и ще доведе до хиляди съкращения на работни места в обществения сектор. Това предизвика гнева на гръцките профсъюзи и синдикати, които обещаха нови протестни стачки днес и през уикенда.
Световните финансови пазари си отдъхнаха вчера, след като политическите лидери на Гърция се съгласиха на нови мерки за икономии, които да помогнат на Гърция да избегне потенциално опасен дефолт през март, пише американският вестник “Ню Йорк таймс”. След седмици интензивни преговори, гръцкият премиер Лукас Пападимос постигна вчера споразумение с лидерите на трите партии в нестабилната временно управляваща коалиция - социалистите, десноцентристката партия Нова Демокрация и крайнодясната Народен православен сбор (ЛАОС). В момент на политическо напрежение преди изборите през април, лидерите се споразумяха за поредица от непопулярни мерки, включително съкращаване на минималната заплата с 22 процента и с 30 процента за работниците под 25 години.
Все още обаче има политически препятствия освен одобрението на спасителния пакет от финансовите министри от еврозоната, преди Атина да получи ново финансиране, изтъква вестник “Индипендънт”. Новото споразумение трябва да бъде одобрено от германския парламент, където някои твърдолинейни депутати отбелязаха, че следващата седмица ще гласуват против новия спасителен пакет за Атина. Германският канцлер Ангела Меркел ще се срещне днес с лидерите на парламентарната група на партията си, за да се опита да получи подкрепата им за спасителния пакет.