Свободата днес и тук 12 Декември 2024  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Предизборната кампания, уличните протести и партийният живот в Русия - коментари от руски издания

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
БTA

Кандидатите за президентския пост в Русия тръгват на последна битка за електората, пише руският в. “Известия”. През последната предизборна седмица претендентите от опозицията ще си сменят риториката и ще пуснат нови видеоклипове, пояснява изданието.

В изборите за президент на Русия на 4 март освен премера Владимир Путин, издигнат от неговата партия “Единна Русия”, ще участват Генадий Зюганов - лидерът на комунистите, Сергей Миронов - водачът на “Справедлива Русия”, Владимир Жириновски, оглавяващ Либералдемократическата партия, и милиардерът Михаил Прохоров като независим кандидат.

Жириновски реши да заложи на столичната младеж и вече не заплашва, а обещава, че животът в Русия ще тръгне по-добре.  Зюганов ще се обърне директно към избирателите с твърде трогателен телевизионен монолог, а щабът му се кани да качи в Интернет нови “вирусни клипове” - разпращани от един потребител на друг, информира всекидневникът.  

“Във вирусните клипове ще се разказва как ще настъпи щастие, щом Зюганов стане президент”, посочва пред изданието Сергей Обухов, секретар на ЦК на руската компартия.

Щабът на Сергей Миронов пък се опасява ЦИК да не забрани неговите клипове под “традиционния” предлог, че нарушават закона за изборите, като “формират негативно отношение”, добавя “Известия”.

Кандидатите от опозицията избягват да критикуват публично програмните статии на основния си опонент - Владимир Путин, помествани всяка седмица във водещи медии, отбелязва “Независимая газета”.

Според Николай Петров от Московския център “Карнеги”, обяснението е, че съперниците на сегашния премиер са “условни”.  “Те са избрани от Путин и зависят от Путин. И мисля, че получават много ясни сигнали как може и как не може да водят своята кампания”, казва пред вестника експертът.

Би могло обаче “много лесно и елегантно да се демонстрира” липсата на логика тук-таме в тези статии, “съдържащи различни концепции, различни идеи, които не се съчетават много добре”, добавя Петров. Изборите в Русия имат “твърде незначително съдържателно измерение” и докато не става въпрос за реалната власт в страната, сериозна дискусия няма да има, смята политологът.

В руската политика има само “имитация на спор”, твърди и колегата му Борис Макаренко. Опонентите на премиера го критикуват не за програмата му, не за конкретните му предложения, а “заради онова, което властта е направила вчера и днес. Това обаче е съвсем друга история”, забелязва аналитикът.

Вълна от митинги предстои в Русия през близките дни, прогнозира печатът. На 23 февруари, когато Русия чества Деня на защитника на Отечеството, в Москва ще се състоят няколко политически прояви, информира “Новая газета”.

Столичното кметство разреши митинг в подкрепа на кандидат-президента Владимир Путин, както и други митинги, по-специално на либералдемократите и на комунистическата партия, посочва изданието и обръща внимание, че е разрешено     само едно шествие - “в подкрепа на кандидат номер едно”.

“Комерсант” съобщава за митинг и шествие на опозицията в Санкт Петербург на 25 февруари. Опозиционери са подали заявки и за следизборни акции на 5 март в Москва, напомня вестникът. 

За 4 и 5 март  са подадени общо 52 уведомления за масови прояви. Отговор ще бъде даден в петък, заявил Василий Олейник от московското кметство.

Прокремълски младежки движения заявиха вчера, че ще изведат на улиците 30 хиляди свои привърженици за “денонощен мониторинг”, с който да осуетят “всички незаконни опити на опозиционери да дестабилизират ситуацията и да поставят под съмнение резултата от президентските избори”, добавя “Комерсант”.

“Новие известия” цитира Андрей Воробьов, лидера на депутатите от “Единна Русия” в парламента, според когото управляващата партия замисля “редица кадрови промени” на своя конгрес през юни т. г.

За смяна на партийния имидж се говори още от изборите за нова Дума през декември, но някои в “Единна Русия” се надяват нещата да приключат с козметични промени. Предизборната кампания на нейния лидер Владимир Путин обаче кара политици и политолози да мислят, че подкрепата на тази компрометирана партия вече просто не му е потребна или дори е вредна за него. Съответно експерти твърдят, че организацията може да бъде разформирана и заменена от съвсем нова структура, пише вестникът.

Сред народа е формирано трайно мнение, че “Единна Русия” е “партия на мошеници и крадци”, и нищо не може да я отърве от това клеймо, коментира експертът Валерий Хомяков. “Другият вариант е само един: партията свиква конгрес, прогонва оттам всички чиновници с малки изключения и поднася извинения. Но това е фантастичен вариант”, добавя той.

Кремъл е убеден, че от протестните акции под наслов “За честни избори” ще се роди не една партия, пише “РБК дейли”.

Президентската администрация анализира структурата на протеста в Русия, социологическите данни и изводи на експерти.  Изводът бе, че трябва да очакваме появата на 5-6 партии с абсолютно противоположни идеологически възгледи, се казва в статията.

Социолозите от центъра ВЦИОМ открили сред участниците в последния опозиционен митинг на 4 февруари в Москва ред “привърженици на либералните и демократичните ценности” - 23 на сто се нарекли либерали, 18 на сто - демократи, 3 процента - либералдемократи. По-малко били “привържениците на комунизма - 7 на сто, на социалдемокрацията - 4 на сто и на социализма - 2 процента”.

Според политолога Алексей Макаркин, руският протест може да се “разпокъса” на пет или шест партии, само ако се развие оптимистичен сценарий. “При песимистичен сценарий може да се появят и 12-15 партии”, прогнозира той пред “РБК дейли”.


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional