БTAПочти 13 години след като НАТО бомбардира Белград в отговор на етническо прочистване в Косово, лидерите на ЕС дадоха на Сърбия статут на кандидат за членство в блока, пише “Файненшъл таймс”.
Символичният жест поставя началото на няколко години преговори. Решението, което бе взето след постигането на споразумение между Сърбия и Косово миналата седмица, твърдо връща Белград обратно в международната общност, след като двайсет години бе изолиран след кървавото разпадане на Югославия.
Държавите, които съставляваха бившата Югославия, постепенно се интегрират в ЕС, отбелязва изданието. Словения първа се присъедини към клуба през 2004 г., а много страни в региона са в етап на преговори. Хърватия си осигури членство и официално ще се присъедини през юли 2013 г.
Изглеждаше, че миналата година дойде ред и на Сърбия, след като тя арестува обвинените във военни престъпления Горан Хаджич и Ратко Младич, Холандия отдавна настояваше те да бъдат заловени заради ролята им в клането в Сребреница през 1995 г. Надеждите на Сърбия обаче се провалиха през декември след повишаване на напрежението с Косово, нейна бивша област, която също иска да се присъедини към ЕС. Между двете страни в петък обаче бе постигнато споразумение за регионалното представяне на Косово, според което бившата област получава по-голяма възможност за участие в международни форуми.
“Ню Йорк таймс” пише, че получаването от Сърбия на статут на кандидат за членство в ЕС е значителен напредък за страната, която някога бе низвергната заради ролята си във войните на Балканите през 90-те години на миналия век. Сърбия бе смятана за отговорна за по-голямата част от конфликтите на Балканите и НАТО я бомбардира през 1999 г., за да предотврати жестоки репресии срещу етнически албанци в Косово - провинция, която впоследствие си спечели независимост, припомня американското издание. Наследството от този период препятстваше усилията на Сърбия да се присъедини към ЕС, тъй като тя се опитваше едновременно да се помири с миналото си и да модернизира икономиката и политическата си система.
От години желанието на Сърбия за членство в ЕС бе отхвърляно заради издирването на бившия сръбски военен командир Ратко Младич, но тази пречка отпадна, след като Младич бе арестуван миналата година и предаден на трибунала в Хага. Прокурори твърдят, че силите под негово командване са избили над 7000 босненски мюсюлмани - мъже и момчета, в Сребреница през юли 1999 г., припомня още “Ню Йорк таймс”.
Според вестника ЕС е изпитвал затруднения през последните години да побере нови 12 членки, които прие през 2004 и 2007 г. Повечето са бивши комунистически страни от Източна Европа. Но въпреки слабия обществен ентусиазъм за евентуално следващо разширяване, европейските политици оставиха отворена вратата за балканските страни с надеждата, че привлекателността на членството в ЕС може да помогне за стабилизиране на нестабилния район, отбелязва “Ню Йорк таймс”.
Вестникът предупреждава, че Сърбия ще трябва да реши редица трудни въпроси. Правителството в Белград не признава Косово за независима държава и от него не бе поискано да направи това като условие да получи статут на кандидат за членство в ЕС. Самият ЕС не е единен по въпроса. Въпреки това лидерите на ЕС настояха за подобряване на отношенията между Сърбия и Косово преди да се стигне до крайното решение. Нито една страна, която е започнала преговори за членство, не е получила отказ от ЕС, макар че процесът на присъединяване на Турция изпадна в застой заради отказа й да признае Кипър, член на съюза, отбелязва вестникът.