Франс пресСирийската свободна армия (ССА), която се изтегли онзи ден от квартал Баба Амро в град Хомс - крепост на бунта в Централна Сирия - при щурма на редовната армия, наброява хиляди дезертирали военни, но остава неорганизирана и зле въоръжена.
Командвана от дезертиралия полковник Риад Асаад, намерил убежище в Турция, ССА отбраняваше ревностно Баба Амро независимо от обсадата и несекващите от 27 дни бомбардировки, преди на 1 март да обяви “тактическо изтегляне” - ден след масирана атака на силите на режима над квартала, превърнал се в символ на бунта срещу президента Башар Асад.
Полковник Асаад основава ССА през юли миналата година, след като дезертира, възмутен от жестоките репресии над народните протести, започнали в средата на март и при които, според ООН, са убити над 7500 души.
Съставена основно от дезертирали военни, Свободната армия включва и присъединили се към бунта цивилни.
Първият армейски офицер, преминал на страната на дезертьорите, подполковник Хусейн Хармуш, командир на Бригадата на свободните офицери, се присъединява към ССА в края на август 2011 г., преди при загадъчни обстоятелства да бъде отведен в Дамаск. Съобщението на правозащитна организация, че е бил екзекутиран, така и не беше потвърдено.
Точната численост на бойците в ССА все така трудно може да се определи. Полковник Асаад твърди, че тя надхвърля 20 000 души, докато други офицери бунтовници говорят за над 40 000.
Преобладаващата част от тях нямат военен опит (самият полковник Асаад работел в управлението по информатика), което усложнява още повече задачата да се организират разнородните и пръснати из страната части, които не разполагат с тежко оръжие.
В сравнение със ССА бойните части на вярната на режима сирийска армия наброяват между 140 000 и 160 000 души и разполагат с мощна артилерия, танкове и хеликоптери.
Според нейни представители, с които Франс прес е разговаряла в Сирия, обаче Свободната армия очаква а получи противовъздушни и противотанкови ракети.
Сирийският национален съвет (СНС) - основният орган на опозицията, обяви онзи ден създаването на “военно бюро”, което ще отговаря за снабдяването с оръжие.
Иракските власти признаха, че оръжие вече е било прехвърлено контрабандно от иракска територия. Други пратки оръжие са преминели през границата с Ливан.
Страни като Катар вече изразиха готовност да доставят оръжие на сирийските бунтовници, а кувейтският парламент одобри резолюция, призоваваща за въоръжаване на сирийската опозиция.
Според плановете създаденият през февруари от офицера дезертьор с най-висок ранг, генерал Мустафа ал Шейх, Висш военен революционен съвет, подобно на ССА - ще бъде под политическата шапка на военното бюро на СНС.