БТА
Москва, 6 март /БТА/
Руският печат коментира победата на премиера Владимир Путин в изборите за държавен глава на 4 март. По предварителни данни Путин събира близо 63,6 на сто или 45,5 милиона от гласовете - значи е успял да подобри резултата на партия "Единна Русия", която го излъчи за президент, отбелязва "Комерсант".
На изборите за Държавна дума през декември управляващата партия получи 49,3 процента от гласовете - 32,3 милиона, напомня изданието.
Путин и Медведев винаги са имали по-добър резултат от "Единна Русия" - тази партия "най-малко от всичко има собствен имидж", коментира социологът Алексей Гражданкин. Според него, на последния етап преди парламентарните избори "Единна Русия" е била "изоставена от Путин", решил да не я спасява за сметка на собствения си рейтинг, а днес премиерът "няма никакви конкуренти в сегашното политическо поле".
Протестните митинги срещу победата на "Единна Русия" в изборите за Дума "изпуснаха парата", след което започнаха да растат рейтингите и на партията, и на премиера. Освен това консервативният електорат бе мобилизиран твърде сериозно от страха пред евентуална "оранжева революция", бяснява изборния резултат на Путин журналистът Сергей Поляков, цитиран в материала.
През последните два месеца "аморфното мнозинство се насочи към Путин - основните маси, особено в провинцията, се изплашиха от призрака на бунта", констатира експертът Леонтий Бизов. Освен това, Владимир Путин направи опит да се дистанцира от "политическата кавга" и "успя да си върне позициите като баща на нацията, на когото се крепи редът в държавата", добавя той.
При все това тази година за Владимир Путин са гласували със 7 милиона по-малко избиратели, отколкото за сегашния президент Дмитрий Медведев през 2008 г., и с 4 милиона по-малко, отколкото
предпочетоха самия г-н Путин през 2004 г., посочва вестникът.
"Рокадата в тандема, обявена на 24 септември м. г., събуди активната част от обществото - евентуалното връщане на Путин за (още) два мандата сплаши хората със застой и безизходица", пише
"Ведомости".
Съзнателно или не щабът на Путин противопоставяше по време на кампанията "добрите работници и лошата интелигенция, добрата провинция и лошите столици" - Москва и Санкт Петербург, изтъква
вестникът. Това противопоставяне "може сега да събуди и по-широки слоеве от обществото. Май не се очаква ново потъване в сън", прогнозира "Ведомости" в редакционен коментар.
Редакцията на "Независимая газета" пък заявява, че е необходимо Путин да сътрудничи с опозицията. "Трябва да припомним, че моралният авторитет на победителя се извисява най-вече от великодушието към изгубилите. Путин може би трябва да се вгледа в принципа "щом не можеш да възпрепятстваш нещо - оглави го". И щом си осигури доверието на мнозинството, да осъществи програмата на своите опоненти", пише всекидневникът.
"Днес това означава да демократизира и либерализира политическия живот, да възстанови независимостта на съдебната система, да сложи край на авторитарните методи за управление. Поне историята дава на Путин този шанс", пояснява "Независимая газета".
Властите в Русия решиха да не се церемонят с протестиращите срещу резултата от президентските избори, коментира "РБК дейли" вчерашните митинги, оспорващи законността на победата на Путин.
Вътрешните войски задържаха няколкостотин протестиращи, включително опозиционни лидери, съобщиха агенциите.
Без арести не мина дори по време на разрешения опозиционен митинг на Пушкинския площад в Москва. В Санкт Петербург действащи депутати също бяха вкарвани в затворнически коли.
Неразрешената акция на опозицията на столичния площад Лубянка се провали, но все още има вероятност за нови радикални протести, пише "РБК дейли".
Прокремълските младежки организации като "Нашите" се отказаха вчера от идеята за своя проява на Лубянка и уредиха малки митинги на други места в градския център, "плътно заобиколени от полиция и вътрешни войски", се казва в статията.
Според Мария Кислицина, лидер на "Нашите", евентуален опит на опозицията да организира "площад на протеста" може да предизвика кръвопролитие: разпъването на палатки из улиците е
незаконно и това може да предизвика сблъсъци със специалните сили ОМОН. Така опозиционните лидери ще подложат своите привърженици под полицейските палки, създавайки медийна картинка, че ужасната полиция бие горките опозиционери - и тъкмо това ще разклати ситуацията, смята Кислицина, говорила пред "РБК Дейли".
Различни по брой на участниците, политическа обагреност и сценарий масови акции имаше вчера почти във всички големи градове на Русия, пише "Новие известия". След като вчера бе разпръснат неразрешен митинг на опозицията в Санкт Петербург, местните опоненти на сегашната власт заявиха за 10 март шествие по централния булевард на града - Невския проспект, информира вестникът.
Владимир Путин започва третия си президентски мандат в труден период, по-специално заради смяната на поколенията в Русия, изтъква коментатор на "Утро".
В активния обществен живот се влива ново поколение, незаварило в съзнателна възраст съветската действителност, с различно мислене и възгледи от тези на израсналите в СССР. Това ще предизвика "конфликт между поколенията" в различни сфери, включително политиката и управлението, прогнозира авторът.
За разлика от времето на перестройката, когато имаше подобни тенденции, днес историческите процеси се развиват далеч по-бързо и ефектът може да бъде по-ярко изразен. Това със сигурност влияе върху политическото бъдеще на Путин и не му обещава занапред да решава проблемите със същата лекота, с която спечели последните президентски избори. Ако очакваните сериозни конфликти на интереси стигнат критично равнище, може би ще се наложи държавният глава да жертва следващия си президентски мандат и да предаде държавното управление на нов, млад екип, допълва наблюдателят на "Утро"./Андрей Шарков/