Свободата днес и тук 09 Май 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Стига увъртания за АЕЦ "Белене"

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Петър Щурм Константинов, в. Дневник

Г-н Борисов, стига увъртания, стига разговори, стига чакане! Българите имат правото да знаят дали ще има АЕЦ "Белене", кой ще е инвеститор, къде ще отиде готовият реактор. А, нерешителността, г-н Борисов, е първата и последна голяма грешка на един политик.

Не харесвам конспиративните теории, но няма как да не отчета, че нещо гнило се случва.

Премиерът Бойко Борисов и управляващата партия ГЕРБ често сменят мнението си по различни въпроси. Да приемем, че в това няма нищо лошо – Борисов демонстрира гъвкавост и постоянно мислене за народния интерес. Но когато в продължение на три години обещаваш, че всичко ще е ясно след "три седмици", когато става дума за ядрена електроцентрала, която потенциално може да навреди на здравето и живота на милиони, когато на карта е заложена и геополитическата ориентация на страната, тогава гъвкавост звучи малко не на място.

Мнението на премиера и партията му за "гьола" Белене беше променливо като пролетното време, още когато ГЕРБ едва се създаваше, а Бойко Борисов беше в опозиция. Фактите са припомняни много пъти: През 2008-2009 г. Борисов редуваше три позиции: популисткото "да на "Белене" и да си пуснем пак 3-ти и 4-ти реактор в "Козлодуй", по-премисленото, но невъзможно "да на "Белене", но без да харчим и лев държавни пари" и опозиционното "не на гьола в Белене".

Може би ако г-н Борисов беше направил рационален анализ на въпроса още тогава, щеше да види, че и трите му позиции са неудачни. Но, нищо, българите може и да не разбраха каква е позицията му, но все пак гласуваха за него.

Когато си независим и в опозиция, можеш да си сменяш мнението всеки ден и всеки час – нали нищо не зависи от теб. Пък като те питат: "Ако станете премиер, ще строите ли "Белене" и ти отговориш едно отчетливо и ясно "Да. Не. Зависи", няма да отклониш никой потенциален избирател.

Когато си на кормилото на държавата обаче е съвсем друго. Трябва да взимаш важни решения бързо и прецизно. Да отстояваш позицията си и да можеш да я защитиш. Да покажеш ясно и недвусмислено, че не защитаваш чужди интереси, а само националните.

Рентабилен ли е проектът?

Премиерът на няколко пъти каза, че чака доклада на HSBC, за да вземе решение за "Белене". Това е очевидно протакане, защото дори и когато докладът не е завършен, може да попита и да получи най-важните изводи от него предварително. Всъщност те със сигурност са известни на всеки в икономическото министерство и надали са подминали премиера. Докладът на HSBC със сигурност ще завършва със следните изводи и препоръки:

Да, в средносрочен план на Балканите ще са необходими значително количество нови енергийни мощности.

Да, България има конкурентно предимство в този сектор и е подходяща за развитието му заради географското си положение, инфраструктурата си и производствените фактори.

Не, АЕЦ "Белене" ще е икономически слабо рентабилен, особено по начина, по който е планиран в момента.

Не, защото икономическата рентабилност трябва да включи и икономическия риск, който отива изцяло за сметка на България.

Не, защото геополитически страната само губи от него – руската зависимост е тройна – Русия строи, Русия дава горивото, Русия прибира отпадъците.

Не, защото българите обичат своята природа и своето здраве и за тях екологичните рискове са в пъти по-важни от икономическата изгода на руските олигарси.

И колкото и пъти Р. Овч., агент Гоце или Волен Сидеров да излязат по телевизията и да кажат, че проектът е рентабилен, добре обмислен и важен за България, това няма да промени истината.

Самотният реактор

Съдбата на почти готовия и почти платен първи реактор е същинският въпрос и натам трябва да са насочени усилията на премиера и ресорното министерство – да се намери купувач, който да желае да го оперира и да даде добра цена за него. Това по принцип трябва да е осъществима задача, защото гладните за електроенергия нови гиганти на Изтока винаги биха предпочели да платят повече за вече готов реактор, отколкото да чакат 3-5 години за построяването му.

Говоренето, че Турция ще сложи ядрена електроцентрала на границата със същите реактори, ако България не реализира "Белене", са пълни лъжи. Всъщност неотдавна Турция отложи строежа на по-новия модел реактори (ВВЕР 1200), които трябваше да бъдат сложени в Акую – една от най-отдалечените от България и нисконаселени точки на южната ни съседка.

А пък ако България в крайна сметка реши, че иска да развива ядрена енергетика, то ще е редно това да мине и през добре информиран референдум, както в Швеция и Италия.

За политическата решителност и политическата боязливост

Струва ми се, че премиерът разбира изложените по-горе твърдения, но се страхува да действа правилно. Дали е по-притеснен от реакцията на руската страна или от реакцията в България не става ясно. Но бих си позволил да го успокоя и за двете.

Руснаците са най-опасни, когато помиришат слабост. Когато имаш ясно мнение и ясна позиция, са безсилни. Пък и ако някой им е обещавал "Белене", не сте Вие, г-н Борисов, а БСП. Оставете ги те да си се разберат – по съветски.

В България няма да загубите исполинско-мусолинския си имидж на строител само защото сте отказали строежа на "Белене". Дори напротив, хората ще видят, че строежът Ви не е самоцелен и за рейтинг, ами е премислен, пресметнат и преценен според интересите и най-вече възможностите на страната ни.

А има толкова магистрали, мостове и пречиствателни станции за откриване, че г-н Борисов ще има да открива всеки ден до края на мандата си. Сигурно и още един мандат след това. Пък и "Белене" вече е амортизирана – толкова хора са правили "първа" копка, че надали някой ще иска да разреже лентата и да стане известен като довършителя на делото на Тодор Живков, Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев.

Знаете ли, г-н Борисов? Едно от първите неща, които Хелмут Кол прави като канцлер на обединена Германия, е да откаже четири реактора за ядрена електроцентрала в Източна Германия. Четири реактора ВВЕР 1000 – точно такива, каквито дебнат Белене. Защо и вие не направите като него?
 

 

 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional