Франс прес
Кабул, 17 април
Самоубийствените координирани нападения на талибани в най-малко четири града в Афганистан, сред които и най-голямата им операция в Кабул за десет години война, вещаят лошо бъдеще с
наближаването на изтеглянето на международните сили, предвидено за 2014 г., смятат експерти и дипломати.
Десетки камикадзета, повечето въоръжени с ръчни гранатомети и екипирани със заредени с експлозиви жилетки, извършиха почти едновременни нападения в Кабул и три други провинции срещу
парламента, западни посолства, вицепрезидента на републиката, бази на силите на НАТО (ИСАФ) и полицията.
В крайна сметка, афганистанските сили, подкрепени от хеликоптери на ИСАФ в Кабул, официално преодоляха 36 нападатели, но след 17 часа ожесточени сблъсъци в столицата и след като много от тях се самовзривиха.
Загинаха осем представители на афганистанските сили и трима цивилни, а близо 65 души бяха ранени. Щети бяха нанесени на официални сгради и три западни посолства.
"За пореден път всички бунтовници бяха сломени и убити", заяви вчера министърът на вътрешните работи генерал Бисмила Хан Мохамади. "Това е нормално, това е партизанската тактика на талибаните, всички техни нападатели знаят, че ще умрат, това са самоубийствени мисии", изтъкна в интервю западен дипломат в Кабул, специалист по конфликта.
ИСАФ и американците, чиито войници са над две трети от международните сили, бързо похвалиха в неделя ефективността на афганистанските сили, които постепенно ще поемат отговорността за сигурността в страната до края на 2014 г. - облог, който според единодушното мнение на експерти не са готови да изпълнят заради липсата на средства, корупцията и проникването на бунтовници.
"Станахме свидетели на много професионална реакция на силите за сигурност", заяви посланикът на САЩ в Кабул Райън Крокър, който подчерта "ясния знак за напредък".
"Изключително горд съм от бързината, с която реагираха афганистанските сили в Кабул", изтъкна американският генерал Джон Алън, който командва ИСАФ.
Независимо от броя на жертвите, по-малък в сравнение с други операции на талибаните, тези изявления на задоволство разкриват опитите на експерти и западни дипломати да прилагат метода на
автосугестията. Те бяха преди всичко впечатлени от координираните нападения в столица, пълна с прегради, войници и тежко въоръжени полицаи.
"Фактът, че бунтовниците успяха да извършат едновременно сложни нападения показва известна степен на перфекционизъм в способността им да се придвижват без да бъдат засечени" в ядрото на тези сили, подчертава Мартин ван Бийлерт от Мрежата на анализаторите в Афганистан.
"Въобще не споделям мнението на американците и НАТО. Макар и да е вярно, че афганистанските сили показаха този път по-добра способност за реагиране, талибаните ясно доказаха способността
си да удрят координирано, където пожелаят и когато пожелаят", отбелязва западният дипломат в Кабул.
"Тези нападения бяха шокиращи с мащабите си и забележителното им координиране в различни градове едновременно", коментира Абдул Уахед Уафа, директор на Центъра за проучвания в Афганистан в университета в Кабул. "Това разклати още малко доверието на афганистанците в силите им за сигурност, след като правителството и международните сили повтаряха през последните два месеца, че са сломили стремителния напредък на талибаните", заяви анализаторът.
"Това е демонстрация на сила, каквото и да си говорим, която вещае лошо бъдеще", отчаяно отбеляза друг западен дипломат в Кабул.
От няколко месеца САЩ умножават дискретните призиви по адрес на талибанските лидери да започнат да преговарят в Катар. Бунтовниците отговориха, че са готови за преговори, но при стриктни условия. "Тези нападения не поставят в опасност процеса на диалог, а точно обратното", анализира западният дипломат.
"Просто талибаните ще увеличат цената, за да бъдат в по-силна позиция пред американците, това е начин, по който да им кажат: "Ще видите, няма да преговаряте с некадърници", заключава дипломатът. /БТА/
/Йоана Бенишева/