Наблюдателите: Новият президентски мандат няма да е съпроводен от предишния комфорт
Владимир Путин положи клетва пред народа на Русия като президент на страната, предаде ИТАР-ТАСС.
С дясната си ръка върху конституцията новият държавен глава се закле "да спазва и брани като президент на Руската федерация правата и свободите на всеки човек и гражданин, да спазва и защитава основния закон, сигурността и целостта на държавата, вярно да служи на своя народ".
Екземплярът от конституцията на Русия, върху който се закле Владимир Путин, е изготвен специално за церемонията по встъпване в длъжност на руския президент през 1993 г. и оттогава се използва всеки път, когато полага клетва поредният държавен глава.
Този път обаче в текста бяха внесени настъпилите промени, по-специално във връзка с увеличения на шест години президентски мандат, посочва агенцията.
Владимир Путин встъпи в длъжност като президент на Русия, обяви председателят на Конституционния съд Владимир Зоркин, след като новият държавен глава положи клетва и прие президентския знак от своя предшественик на поста Дмитрий Медведев.
Новият президент и главнокомандващ въоръжените сили бе благословен от руския патриарх Кирил. Връчено му бе и "ядреното куфарче" с кодовете за изстрелване на руските стратегически ракети.
Близките години ще са решаващи за съдбата на Русия за десетилетия напред, заяви Владимир Путин. "Очаква ни нов етап от развитието, задачи от ново равнище, качество и мащаб", изтъкна той.
Именно развитието на Русия в близките години ще осигури възможност да бъдат положени основите, върху които ще почива животът на идните поколения и историческата перспектива на държавата. "Това зависи именно от нас, от усилията ни да опазим народа и да подкрепяме семействата, от дейността ни за овладяване на страната от Балтика до Тихия океан", заяви президентът.
"Ще постигнем успех, ако бъдем сплотен народ, ако ценим своето Отечество", подчерта Владимир Путин.
Сред гостите на церемонията ИТАР-ТАСС откроява бившия италиански премиер Силвио Берлускони и бившия германски канцлер Герхард Шрьодер. Лични приятели на Владимир Путин, те пристигнаха заедно в Големия кремълски дворец и изслушаха в превод обръщенията на Путин и на Медведев. Според някои медии е бил поканен и Арнолд Шварценегер, личен приятел на Медведев, който обаче не бе забелязан сред гостите, уточнява агенцията.
Путин вече бе президент на Русия от 2000 до 2008 г.; поради четиригодишния интервал между втория и третия си мандат той е вторият и същевременно четвъртият държавен глава на Руската федерация, посочва ИТАР-ТАСС.
Над 80 активисти на опозицията бяха задържани междувременно в центъра на Москва при опит да проведат неразрешени акции. По-рано в социалните мрежи се появиха призиви за организиране на флашмобове в центъра на Москва и по маршрута на президентския кортеж в знак на протест срещу поемането на висшия пост от Владимир Путин.
Коментаторите: Новият мандат на Путин няма да има предишния комфорт
Преди встъпването в длъжност на Владимир Путин Франс прес коментира, че Путин се връща в Кремъл след небивали протести, откакто дойде на власт през 2000 г., и на фона на опасения сред опозицията от втвърдяване на режима.
Путин напусна най-високия пост в Русия през 2008 г., за да стане премиер, тъй като руската конституция не позволява повече от два поредни президентски мандата.
Бившият агент на КГБ остави тогава длъжността държавен глава на един от своите подчинени - Дмитрий Медведев, който се очаква в близките дни да го замести като министър-председател. Така се очертава "тандемът" трайно да се настани във властта.
През първите осем години като президент (2000-2008) Путин осигури известна стабилност в Русия след либералното, но съпроводено с хаос управление на Борис Елцин. Третият му мандат - вече шестгодишен, се очертава по-труден в днешното руско общество, обхванато от жажда за промени, която не е била толкова силна от самото разпадане на Съветския съюз през 1991 г., посочва Франс прес.
Путин бе недосегаем като същински "цар" в течение на цяло десетилетие, но в края на 2011 г. срещу него се надигна вълна от небивали народни протести - хората масово излязоха на улицата, за да разкритикуват изборните измами и корупцията, разяждаща страната.
Социалните мрежи изиграха решаваща роля в небивалите по вид и размах протести. Те бяха отприщени от разкритията на наблюдателите и опозицията за масови измами на парламентарните избори през декември, спечелени от партията на Путин "Единна Русия".
След като успя да събере десетки хиляди души на протестни демонстрации срещу завръщането на Путин в Кремъл през периода от декември до март в Москва, разнородното по състав движение, вдъхновявано от опозиционера и борец срещу корупцията Алексей Навални, постепенно заглъхна поради липсата на водач и на истинска стратегия, коментират анализатори.
Опозиционери се опасяват от втвърдяване на режима със завръщането на Путин като държавен глава. Той все още разполага със солидна подкрепа сред населението и гневно разкритикува своите противници, като ги обвини, че получават средства от чужбина.
Под натиска на протестите Путин обеща да бъдат вдигнати заплатите на учителите и лекарите, както и значителни социални помощи до края на мандата през 2018 г. Обяви и небивала програма за превъоръжаване на стойност 590 милиарда евро до 2020 г., също и намерения да бъдат увеличени с до 300 процента заплатите на военните. Астрономическите разходи може да разорят страната, ако всички тези мерки бъдат осъществени, твърдят експерти.
Путин обеща да се бори срещу демографския срив в Русия и да води "балансирана, както преди", външна политика.
Ако обаче не откликне на копнежите за промени сред руското общество, Путин може да срещне сериозни спънки, предупреждават експерти.
"Путин върви по стъпките на мнозина руски консерватори, които винаги са настоявали да им осигурят време. Опитът сочи, че историята никога никому не е давала това време", коментира анализаторът Фьодор Лукянов, цитиран от РИА Новости.