Победата на социалиста Франсоа Оланд на втория тур на президентските избори във Франция, предизвика много и обширни коментари в западната преса. Наблюдателите са единодушни - Европа е пред промени.
Франция зави наляво. Оланд превзе Бастилията, пише италианският в. "Кориере дела сера". От антуража на Оланд обявиха, че с неговата победа се слага край на арогантността на управляващите. Сега французите ги чака изтегляне от Афганистан, пенсиониране на 60 години, одобряване на гей браковете и на евтаназията - нещата, обещани от Оланд, допълва вестникът.
В последните дни социалистът успя освен това да сложи край на перспективата за изолация в доминираната от десницата Европа.
Може би позицията на председателя на Европейската централна банка Марио Драги за икономическия растеж помогна за това и показа, че Оланд е прав, когато настоява в пакта за бюджетна стабилност в еврозоната да се включи като цел икономическият растеж, заключава вестникът.
Париж се променя и Европа се променя, отбелязва италианският десноцентристки вестник "Стампа" и прогнозира, че вероятно в Европа ще се променят много неща.
Двигателят на Франция и на Европа сега е в ръцете на господин "Нормален", привърженика на икономическия растеж, така че може да се каже, че Франция избра растежа.
Програмата на Оланд - пенсиониране на 60 години и данък 75% за доходи над 1 млн. евро
Изданието представя и програмата, по която ще работи Оланд. В нея се открояват създаването на 150 000 работни места за младите, постигане на бюджетен баланс през 2017 г., данъчна реформа, 75-процентно облагане на доходите над един милион евро, налагане на данък на финансовите трансакции, създаването на 2.5 милиона социални жилища и жилища за студенти, пенсиониране на 60 години за всеки, който е започнал работа преди 18 години и който е внасял осигуровките и данъците си редовно, реформа в здравната система, промени в съдебната система.
По въпроса за имиграцията Оланд обещава право за гласуване на местните избори за хората от страни извън ЕС и годишни квоти за икономическите имигранти. Във външнополитически план Оланд ще поднови преговорите по европейския пакт за бюджетна стабилност и ще изтегли френските военни от Афганистан в края на 2012 г.
Отхвърлянето на Саркози дава възможност за ново начало на Франция или поне така твърди новият президент Оланд, пише в. "Вашингтон пост". Във вътрешен план поражението на Саркози е смятано за отхвърляне на неговите усилия да спечели гласоподавателите на крайната десница Национален фронт. В европейски план поражението на Саркози е послание, че Европа не се нуждае само от икономии.
Като пое мандата си, Оланд хвърли ръкавицата на Ангела Меркел, превърнала политиката на икономии едва ли не в условие за членство в еврозоната, пише британският в. "Дейли телеграф".
Оланд направо заяви, че икономиите не могат повече да бъдат единственият вариант за Европа. Тези негови думи точно след като нанесе унижаващо поражение на Саркози са призив за въставане срещу икономическата политика, която Германия заложи в пакта за бюджетна стабилност, допълва вестникът. В друга статия изданието отбелязва, че победата на Оланд накланя Европа наляво и оставя британския премиер Дейвид Камерън, който е от десницата, изолиран.
За една вечер съюзът Меркози няма да стане Мерколанд
С победата на Оланд ще настъпи промяна в начина, по който Европа ще се бори с дълговата криза, и в начина, по който Франция ще действа на световната сцена, пише британският в. "Индипендънт". Оланд спечели умовете, но не и сърцата на хората, предупреждава изданието. Сега той ще установи, че полето му за действие е ограничено, няма пари за харчене за осъществяването на скъпите обещания, а освен това съществуват и ограниченията на членството в еврозоната.
Сега химията в отношенията между Оланд и Меркел е съществено важна за бъдещето на Европа, коментира британският в. "Гардиън". Оланд обърна тенденцията на подкрепа за десния и ксенофобски завой в европейската политика, посочва изданието.
Очакванията от Оланд сега са големи, но част от успеха му или от провала му зависи и от Европа, където един социалистически френски президент е доста голяма странност сред ръководените от консерватори европейски страни, отбелязва вестникът. За новия френски лидер Ангела Меркел например няма да се окаже лесен партньор и за една вечер съюзът Меркози няма да стане Мерколанд, допълва изданието.
Европейската левица се възроди на 6 май във Франция, пише испанският левоцентристки в. "Паис". Избирането на социалистическия кандидат за президент поставя началото на новполитически етап във Франция и в Европа и слага край на директората Меркози, добавя изданието.
Във Франция коментарите в пресата не са особено еуфорични. "Нормалният човек" стана президент на Франция, пише в. "Фигаро". Никой не си представяше, че Оланд един ден ще стане президент, допълва вестникът. В друга статия изданието изброява като като най-вероятни фигури в бъдещото френско правителство Мартин Обри, Лоран Фабиюс, Манюел Валс, Мишел Сапен и Пиер Московиси .
"Монд" прогнозира и какви ще бъдат първите 100 дни на Оланд на власт. Сред тях се открояват няколко ангажимента на международната сцена. Оланд ще изпрати на европейските държавни глави меморандум, предлагащ пакт за отговорност, за растеж, за промяна и за допълване на пакта за бюджетна стабилност, така че той да бъде ориентиран към икономическия растеж.
Това ще се случи в края на май с цел европейските лидери да са запознати с предложението преди срещата си на върха на 28 и 29 юни. На срещата на върха на НАТО в Чикаго пък Оланд ще обяви на съюзниците си, че ще изтегли френските военни от Афганистан до края на тази година.
В национален план през първите си 100 дни на власт освен с икономическата криза Оланд ще трябва да се бори и с все по-нарасналото недоверие на французите към политиката, предупреждава "Либерасион".
Сп. "Нувел обсерватор" коментира обстановката в лагера на управляващата партия Съюз за народно движение след поражението на Саркози. Партията е разделена между мъката от загубата и надеждата, че ще победи на предстоящите парламентарни избори.
Новият президент на Франция ще бъде "опитомен" от пазарите и лично от Меркел
Новият френски президент Франсоа Оланд ще бъде "опитомен" от пазарите и лично от германския канцлер Ангела Меркел, а след 10 години еврозоната няма да съществува в днешния си вид, предрича известният френски финансов експерт Едуар Карминяк, цитиран от Дойче веле. Карминяк управлява чрез фондовите си дружества активи за повече от 21 млрд. евро.
Сега, броени часове след убедителната изборна победа, Оланд е на седмото небе, но съвсем скоро ще му се наложи да слезе на земята, казва Карминяк. Според него основна роля за това "отрезвяване" на Оланд ще изиграят пазарите и лично германският канцлер.
"Ангела Меркел ще направи всичко, което е по силите й, за да върне Оланд в действителността. Тя не бива да му дава напътствия или съвети, но на всяка цена трябва да заяви твърдо, че Германия няма да разписва чекове, за да може Оланд да изпълни обещанията, които даде в рамките на предизборната си кампания. Ако например Оланд действително тръгне да връща пенсионната възраст на 60 години, тогава Германия трябва да настоява това да не става посредством увеличаване на френския бюджетен дефицит", съветва Карминяк.
Останалата работа ще свършат пазарите, казва експертът и добавя: "Ако Оланд започне да отклонява Франция прекалено много от сегашния икономически курс, пазарите ще го накажат с непосилни лихви. А това означава, че много скоро Франция може да се окаже неспособна да се финансира отвън. С това ще приключи и авантюрата на Оланд", прогнозира експертът.
Той не вижда воля за реформи нито у Оланд, нито у досегашния президент Саркози. А Франция се нуждае отчайващо от реформи, смята Карминяк. Според него страната върви в грешната лента по пътя на своето развитие - и то от доста време насам. Сега най-важното е френската икономика да остане конкурентоспособна, добавя експертът и съветва французите да проумеят това преди да е станало прекалено късно.
В по-дългосрочен план френският експерт вижда еврозоната доста променена. "След 10 години тя ще се състои от един център и няколко сателита, кръжащи около него, а връзката между тях ще бъдат различни търговски и валутни споразумения", казва Карминяк. Засега е трудно да се прогнозира кои държави ще образуват центъра, но е ясно, че те ще трябва да работят в много тясно сътрудничество помежду си. "Пътят дотам е доста трънлив, но след 10 години ще си казваме, че си е заслужавало", заключава френският финансов експерт Едуар Карминяк.