БTAКризата в Сирия и взаимните обвинения между Вашингтон и Москва, че въоръжават съответно сирийските бунтовници и режима на Башар Асад са сред водещите теми за чуждите вестници.
Сирийската криза и завръщането на Владимир Путин на власт в Русия смразиха руско-американските отношения, пише вестник “Ню Йорк таймс”. Преди два месеца оптимистичният президент Дмитрий Медведев, който сътрудничеше на Барак Обама, подчерта, че руско-американските отношения са най-добрите от три години насам. Два месеца и половина по-късно тези спокойни дни на приятелство, както изглежда, са далечен спомен, коментира вестникът и припомня в статията си как по времето на Медведев Москва подкрепи санкциите срещу Иран и позволи разширяването на доставките за американските сили в Афганистан през руска територия.
Русия и САЩ се оказаха забъркани в нова полемика за оръжейните доставки за Сирия, обобщава британският вестник “Дейли телеграф”. В тази насока изданието припомня, че има европейско оръжейно ембарго срещу Сирия, но не и ембарго на ООН.
Москва отвърна на огъня на американските обвинения, че доставя хеликоптери на режима на Асад, с обвинения, че Вашингтон доставя оръжия на бунтовниците, които са използвани срещу цивилни сирийски граждани, пише вестник “Индипендънт”. В редакционен коментар изданието предупреждава, че само политиците могат да разрешат сирийската криза, защото ако се направят опити по военен път, то Сирия ще се озова в задънена улица и Сирия ще попадне в капана на постоянната гражданска война.
Онези на Запад, които наистина сериозно искат да спрат клането в Сирия, трябва да знаят, че пътят към Дамаск минава през Москва и “покръстване” на Путин по сирийския въпрос няма да има, пише британският “Гардиън”.
Според френския “Фигаро” обаче самият Дамаск се опасява от обрат в руската позиция и затова засилва репресиите. Гражданската война в Сирия вече започна - кланетата и отвличанията са ежедневие в зоните със смесено население, където живеят сунити, противници на режима, и алауити, поддръжници на режима. Изданието припомня, че със задълбочаването на бунта Асад е възприел стратегия за отбрана на “полезната Сирия”, тоест на трите най-важни сирийски зони - тази в Дамаск и околностите, тази в Халеб и околностите и тази в Хомс и околностите, защото там се намират мнозинството от 70-те процента все още пасивни сирийци.