БTAВъпреки че са законни, оръжейните доставки на Русия за Сирия разкриват поле за нова конфронтация между Вашингтон и Москва, пише днес “Вашингтон пост” по повод вчерашно изявление на ХилариКлинтън. В него държавният секретар на САЩ изрази безпокойство, че предстоящата доставка на руски щурмови хеликоптери за режима на Башар ал Асад би довела до значително изостряне на конфликта в Сирия. “Противопоставихме се на руснаците, за да спрат своите продължаващи оръжейни доставки за Сирия”, гласи част от словото на Клинтън пред Института “Брукингс”.
Вестникът подчертава, че изразеното безпокойство на САЩ по този въпрос съвпада по време с първото признание на шефа в ООН по мироопазващите операции, че Сирия е изправена пред гражданска война. По думите на Ерве Ладсу бунтовниците контролират обширни територии и няколко града и правителствените сили се опитват да ги превземат обратно. “Вашингтон пост” допълва, че покрай ескалацията на насилието в Сирия напоследък нарастват и заплахите за сигурността на 300-те невъоръжени наблюдатели на ООН в Сирия.
По същата тема “Ню Йорк таймс” коментира, че яростните атаки на правителствените сили от въздуха са в отговор на подобрените тактика и въоръжение на бунтовниците, които напоследък са се снабдили с по-мощни противотанкови ракети от Турция. Според членове на Сирийския национален съвет и други активисти това е станало с финансовата подкрепа на Саудитска Арабия и Катар, посочва вестникът. Същите активисти казали, че оръжейните доставки били направени след официални консултации със САЩ, но във Вашингтон са отрекли свое участие в такива доставки, макар че осъзнавали, че съседите на Сирия снабдяват с оръжие бунтовниците. Източниците във Вашингтон казали, че важното е оръжията да не попаднат в ръцете на бойци от Ал Каида и други терористични групировки.
Британският “Дейли телеграф” също цитира сирийски активисти, според които бойци от проправителствените милиции “Шабиха” са сред правителствените сили обсадили Хафа, разположен в подножието на хълмовете североизточно от пристанището Латакия. Тези хълмове са бастион на алауити - мюсюлманска секта, към която принадлежи Асад със семейството си.
Хафа е подложена на въздушен обстрел от правителствени хеликоптери, както и от артилерия от земята и в боевете там има голям брой убити цивилни, бунтовници и войници на режима. “Опасяваме се, че онова, което се случи в Хула, ще стане и тук”, цитира “Дейли телеграф” местен жител.
Лондонският “Гардиън” отбелязва, че с последното развитие на събитията в Сирия намаляват надеждите за успех на плана на мирния посредник Кофи Анан, тъй като той може да бъде приложен само при наличието на примирие и политическа воля от страна на режима в Дамаск и неговите противници.
Вестникът подчертава, че според дипломати думите на Клинтън относно руските хеликоптери не са казани току-така, а се базират на разузнавателни данни. Източници от ООН и сирийската опозиция, цитирани от “Гардиън” твърдят, че зачестилото използване на хеликоптери в Сирия може, поне на теория, да доведе до налагането на забранена за полети зона над Сирия, подобна на тази, въведена над Либия преди намесата на НАТО в либийския конфликт. Русия обаче твърде вероятно ще се противопостави на такава идея, предрича “Гардиън”.