Петя Владимирова, http://www.dnevnik.bgКлючов бил външният натиск, за да ги има - доколкото ги има - положителните промени и напредъкът в правосъдието и вътрешния ред в България. Този извод в доклада на Европейската комисия повтаряме откакто се е появила черновата на сакралния документ. Но дали от днес нататък ще е така?
Съвпадението във времето на появята на доклада с дисциплинарното уволнение на един съдия от Софийски градски съд (СГС) – Мирослава Тодорова - магистрат с активна позиция за промени в статуквото на съдебната власт, ни отвори шанс за многопосочни въпроси, основният обаче е дали управляващите наистина се водят от интересите на правосъдието и вътрешния ред. Или са готови на всичко, тоест да посрещнат с голи гърди всяко възможно бъдещо заклеймяване от Брюксел, но не и да отстъпят от фронта срещу Съюза на съдиите и почти всички граждански организации (тяхната роля е оценена положително в евродоклада) за пробив в статуквото. Именно в статуквото, заради което се е сринало доверието на хората в правосъдието. И заради което Брюксел лека-полека изоставя дипломатичния тон в докладите си.
Уви, отговорът е отрицателен, отчайващ, жесток. И ако прогнозата ми, че съдебната система ще остане под командите на задкулисието, се потвърди, ще трябва да се разделим с надеждата за нормална държава, в която има правила и върховенство на закона. Защото, нали, от римско време още правосъдието е основа на държавата – така пише на латински дори в Съдебната палата.
Външният натиск вече е безсилен пред волята на задкулисието
Създадена е правна рамка за реформи, но няма стратегическа посока и лидерство за провеждане на реформите в съдебната система. Липсва последователност и координация в борбата с корупцията и организираната престъпност. Важни назначения се правят без прозрачност и убедителност. Директни политически критики към съдии. Препоръката на Еврокомисията за пряк вот за следващия Висш съдебен съвет отхвърлена с възражението, че няма време до есента. Разлика в натовареността на съдилищата и липса на адекватни мерки. Сдържаност в дисциплинарната практика към сериозните случаи, свързани с почтеността - "по два емблематични случая на търговия с влияние последваха действия едва след обществен натиск". Независимостта на съдебната власт е под въпрос, след като политици критикуват отделни съдии. Отстраняването от съдебната система на председателя на Съюза на съдиите предизвиква тревога в "този контекст"...
Всичко това го четем в евродоклада. И ако ни звучи познато – да не се чудим. Писали сме го. Чели сме го. През последните две години и в писмата на Съюза на съдиите (подписани от уволнената Мирослава Тодорова) до ВСС и министъра на правосъдието за нужда от реформи.
Вместо промяна – смазване на опонента без право на отмяна
В деня на представянето на доклада, днес (18 юли) в Софийския градски съд (СГС) съдия Мирослава Тодорова трябваше да гледа едно от делата "Софийски имоти". В искането си до Върховния административен съд (ВАС) за спиране на изпълнение на уволнението й до окончателното произнасяне на съда тя съобщава, че разглежда първоинстанционни дела от общ характер с общо 20 подсъдими, разпитани са над 90 свидетели и 40 вещи лица, протоколите от някои съдебни заседания стигат до 90 страници.
След като ВАС не уважи искането й, всички дела трябва да започнат отначало или да останат "на трупчета".
Искането за спиране на уволнението й всъщност не беше изненада. Очакваше се, заради дълбоко съмнителните ходове на ръководството на ВАС още от подаването на жалбата. Определената първоначално за докладчик по делото съдия Румяна Папазова изненадващо си направи отвод (без официално съобщение на съда за отвода ) и мястото й зае съдия, чието име "излиза" като неизменен участник в петчелнните състави на ВАС, които отмениха напр. наказанията на високопставените магистрати, чиито роднини се бяха снабдили с терени в Приморско като крайно нуждаещи се. Магистрати от ВАС се изразяват по далеч по-кратък начин: "момче за всичко на председателя".
Щом като има готовност да бъде жертвано гледането на делата (по някои от тях има и подсъдими в ареста по две години - много важно, те са бандити), явно залогът е много голям.
Фактът, че отхвърлят спирането подсказва непоколебимо преследване на
крайната цел – ВАС да потвърди уволнението
Ако това се случи министър Цветанов ще го представи като аргумент в своя полза по делото, което тя води срещу него за клевета в Пловдивския районен съд. Затова онова дело – за клевета срещу министъра в Пловдив, трябва да се протака, както и видяхме, включително и със смешния мотив, че записът на БиТиВи бил негоден за съда. Целта е да се изчака да мине уволнението й през ВСС, после да бъде потвърдено от ВАС и чак тогава пловдивските съдии да дадат ход на делото "Тодорова срещу Цветанов". За да удари министърът по масата пред пловдивския съд (и пред народа по телевизията) с "аргумента" – ще ме съди за клевета една уволнена съдийка ли! Колко оригинално! И колко далече от акъла на публиката!
Тази елементарна схема показва, че разправата с председателя на Съюза на съдиите е планирана и готвена. И че се координира от едно място и с един стимул – интересът на министъра на вътрешните работи Цветанов, който стои по-високо от интересите на правосъдието, ако приемем, че интересите на правосъдието не са друго освен разкриване на истината, само истината и нищо друго освен истината, защото само истината служи на обществения интерес. В който вътрешният министър обича да се кълне.
Ще попита читателят – а откъде сте сигурни, че към пловдивските съдии има натиск, че те се поддават, а не решават по съвест, и забавянето не е случайно? Ами просто виждаме (ние, журналистите) че шефът на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров, за който упоритият слух не спира да твърди, че е готвен за следващия главен прокурор, посещава кабинета на председателката на СГС Владимира Янева. Което пък ме кара – мен лично, да си мисля, че именно в кабинета на семейната приятелка на министър Цветанов се координират действия поне по два "казуса: най-важното кадрово решение на бъдещия Висш съдебен съвет, от една страна. И изходът на делото "Тодорова срещу Цветанов", от друга.
(Затова и битката за новия ВСС е свирепа до степен да се излагат като лъжливи търговци на сергия миналия вторник на събранието на СГС и СРС - за срам на гилдията - магистратите от комисията по избора на делегати за събранията през септември ....)
Следващият евродоклад чак след изборите – какъв късмет за властта
Новината, че няма да има междинен доклад, а продължаващото наблюдение над правосъдието и вътрешния ред ще бъде описано от ЕК чак по Коледа 2013, е джакпотът на управлението на ГЕРБ и за Цветан Цветанов. Близо година и половина без оценка и натиск отвън (не че им пука) е предостатъчно време описаната по-горе наглост на кукловодите от задкулисието от самоубийствена да се превърне в убийствена – за държавността и правосъдието.
Предостатъчно време ни е дадено за "постигане" на
обязден съд, послушен главен прокурор и избори без реален съдебен контрол
СГС, който съди имунитетните лица и министрите, е подчинен на Цветанов чрез семейната приятелка. ВАС пък е безпределно верен на Цветанов и за този извод не ми е нужно да доказвам близостта на председателя Колев до вътрешния министър, след като виждам актовете на ВАС и "играта" със съдебните състави по делата, която отдавна се е разминала с принципа на случайното електронно разпределение.
Къде е премиерът сред убийствената наглост на задкулисието?
Ако Борисов не е разбрал още, че интересите на неговия вътрешен министър по отношение на съдебната власт не са интереси на правосъдието, а оттам не са и на държавата и държавността, значи премиерът няма представа какво точно се случва. Днес той показа, че е недоволен от влизането на казуса "съдия Тодорова" в доклада, но отново обниви за това ВСС, избран по време на предишното правителство - "ни направи една провокация, която ако я намаше, цели пасажи в доклада нямаше да ги има". И обясни, че критикувал министър Цветанов за отношението му към съдебната власт и се надявал той да си е направил изводите. Самият Цветанов обаче отрече да се намесва и че просто изразявал мнение. През последните дни обаче той не спря да напада и коментира съдия Тодорова, атакува включително президента, който изрази принципна и ясна позиция срещу решението на ВСС и по този начин Цветанов се размина и с реакцията на Борисов, обявил още в началото случващото се за провокация.
Ако премиерът се зарадва безкрайно (като другите) че няма да има междинен евродоклад, може би някой трябва да му обясни, че смисълът на този "детайл" около докладите може и да се окаже по-различен. Ами ако решението на Брюксел да не пише повече доклади до края на 2013 означава, че Еврокомисията е вдигнала ръце от акуталното политическо управление в България, тоест отписва ГЕРБ като ненадеждна за реформи политическа сила? Все едно ли ще му бъде тогава, в края на 2013 на Борисов, ако в бъдещия далечен доклад еврокомисарите напишат, че правосъдието в България е фашизъм? Фигуративно казано. Само разсъждавам.
Тези проблеми би трябвало някой да ги обсъжда с премиера. И логично е това да бъде министърът на правосъдието. Само че над г-жа Диана Ковачева стои вездесъщият г-н Цветанов в качеството му на вицепремиер, който "покрива" и правосъдието. И министър Ковачева скача според зададения от Цветанов ритъм. А неговият ритъм – не повтарям, а потретям, нито е интересът на правосъдието, нито на държавата, нито дори на актуалната власт.